Ako želite da vaša veza napreduje, recite zbogom ovih 12 ponašanja: Morate postaviti granicu
U svakoj romantičnoj vezi biće dosta dobrih dana, a i nekoliko dana kada ćete se vas dvoje sukobiti i zapitati se da li je to baš ono što želite od partnera. Međutim, određena ponašanja mogu stvoriti prepreke koje ne samo da izazivaju dalje sukobe, već i sprečavaju da vaš odnos preraste u najbolji mogući. Ako želite da negujete zdravo partnerstvo, evo 12 ponašanja koja treba da izbegavate.
1. Loše komuniciranje sa partnerom
Komunikacija je osnova svake uspešne veze, piše "A conscious rethink". Kada ne uspete da izrazite osećanja ili zabrinutost partneru, to može dovesti do nesporazuma, emocionalne distance, i još gore - ogorčenosti. Održavanje razgovora u kojima ste iskreni i gde aktivno slušate jedno drugo je ključno za izgradnju poverenja.
2. Zanemarivanje kvalitetnog vremena provedenog sa partnerom
Život ponekad može postati užurban, a ako živite sa partnerom, može lako upasti u "fazu cimera", u kojoj, iako ste vas oboje u istoj prostoriji, ne provodite vreme zajedno na smislen način. Davanje prioriteta zajedničkim trenucima, bez obzira koliko oni bili mali, pomaže u jačanju veze i osigurava da se oba partnera osećaju voljeno i cenjeno.
3. Preterano ste kritični prema partneru
Konstruktivne povratne informacije su ključne za uspeh svake veze jer nam omogućavaju da razumemo koje kvalitete možemo poboljšati i koje korake možemo preduzeti da to uradimo. Međutim, prekomerna negativnost i kritika prema partneru mogu da smanje njihovo samopoštovanje i da stvore odbrambeni stav jedno prema drugom. Pokušajte da ne razmišljate emocijama i zapamtite da ste vas dvoje tim.
4. Pokazivanje nedostatka emocionalne podrške prema partneru
Svako doživljava uspone i padove u životu. Imati partnera kao stenu u teškim vremenima može vas zbližiti, ali ako partner uopšte ne bude uz vas, to može stvoriti ogroman rascep. Zato se potrudite da i vi budete uz njega, ponudite ohrabrenje i razumevanje, i što je najvažnije, saslušajte ga kada je njemu teško.
5. Drži vas ljutnja prema partneru
Parovi su obavezni da se svađaju u nekom trenutku veze. Ali ako ste vi ili partner osoba koja odbija da se oslobodi prošlih sukoba, to može prerasti u stalnu ljutnju i ljutnju jedno prema drugom. Otvorena komunikacija i praktikovanje praštanja mogu omogućiti da se oboje osećate bezbedno i cenjeno dok zajedno idete napred.
6. Izbegavate sukob sa partnerom
Pokušaj da se održi srećan odnos izbegavanjem sukoba je isto tako loše, ako ne i gore, nego zameriti mu za nešto. Potiskivanje emocija ili zabrinutosti može dovesti do većih problema tokom vremena, jer se zadržavaju i na kraju eksplodiraju na površinu. Umesto toga, pokušajte da pristupite neslaganjima sa partnerom sa načinom razmišljanja koji je fokusiran na rešenje i posmatrajte ih kao priliku da rastete zajedno.
7. Ometanje tehnologije u odnosu sa partnerom
Ponekad posle napornog dana, sve što želimo da uradimo je da provedemo sate ometajući sebe boravkom na društvenim mrežama. Međutim, stalno proveravanje telefona ili društvenih medija može da vas odvrati od vaše veze u stvarnom životu i učini da se partner oseća zanemarenim. Pokušajte da postavite granice oko korišćenja tehnologije, posebno tokom kvalitetnog zajedničkog vremena, kako biste podstakli dublju vezu.
8. Neuspeh u postavljanju granica u odnosu
Bez obzira koliko dugo ste zajedno ili koliko vam je prijatno jedno s drugim, granice su okosnica svake zdrave veze. Bez jasnih ograničenja, partneri mogu prekoračiti i izazvati osećaj nelagodnosti ili kršenja. Razgovor i uspostavljanje granica mogu stvoriti sigurnije okruženje koje omogućava otvoreniju komunikaciju i veću intimnost između vas i partnera.
9. Zanemarivanje ličnog rasta u vezi
Dok se u odnosima radi o zajedničkom rastu, individualni rast je jednako važan. Zanemarivanje vaših ličnih ciljeva i interesa može ne samo da izazove nezadovoljstvo u vezi, već i da izgubite iz vida suštinsko ja. Pobrinite se da ohrabrite jedno drugo da nastave sa ličnim nastojanjima, a da pritom podržavate jedno drugo na putovanjima.
10. Fokusiranje na negativne kvalitete partnera
Naravno, možda vam se neće dopasti kada partner hrče ili koliko je neuredan sa svojim stvarima. Međutim, konstantno isticanje ovih nedostataka partneru može stvoriti toksično okruženje koje će vas oboje ostaviti da se osećate kao da hodate po ljusci jajeta. Prebacivanje fokusa na pozitivne aspekte veze promoviše atmosferu podrške koja podstiče ljubav i poštovanje.
11. Poređenje partnera sa drugim ljudima
Iako se to ponekad može učiniti na bezopasan način, upoređivanje fizičkih ili emocionalnih kvaliteta partnera sa drugim ljudima, može podstaći osećaj nesigurnosti u vezi. Napravite korak unazad i zapamtite da je svaka veza jedinstvena. Slavljenje prednosti oba partnera nad slabostima će vas zbližiti.
12. Ignorisanje znakova nesreće kod partnera
Ako vi ili partner ikada počnete da se osećate nezadovoljno vezom, nemojte to odgurivati. Ignorisanje osećanja nesreće može dovesti do emocionalne distance, što će izazvati intenzivnije naprezanje u vezi. Da biste to izbegli, redovno se propitujte o vezi i dajte prioritet diskusijama o emocionalnim stanjima i potrebama.
(Ona.rs)