Zašto se muškarci boje braka? Psihoterapeutkinja Majkić objašnjava uzroke i kako prevazići strah

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Nekada društvena norma i očekivanje, brak je danas stvar izbora koji se vezuje za ličnu sreću i ispunjenje. Ipak, sve češće se postavlja pitanje da li savremeni muškarci osećaju strah od bračne zajednice i koji su razlozi za to. O ovom fenomenu razgovarali smo sa psihoterapeutkinjom Svetlanom Majkić, koja nam je objasnila uzroke i moguće načine prevazilaženja straha od braka.

Generacijske razlike i visoka očekivanja

- Nekada je bilo jedino društveno prihvatljivo da stupite u brak i ostanete u njemu zauvek, dok ga danas mlađe generacije često vide kao potencijalno ograničavajući faktor za individualne slobode. Brak se često doživljava kao gubitak slobode, ograničenje ličnih interesa i hobija - objašnjava Majkić.

Prema rečima naše sagovornice, dodatni faktor koji doprinosi ovoj pojavi jeste sve veća stopa razvoda.

- Brak više nije trajna kategorija. Neka istraživanja pokazuju da brak u Srbiji prosečno traje 13,7 godina, dok je u Americi taj period još kraći - oko sedam - kaže ona.

Uz preispitivanje svrhe i stabilnosti braka, mlađe generacije su često zarobljene u dilemi da li brak predstavlja prepreku ili prostor za zajednički rast.

- Strah da neće moći da ispune tradicionalnu ulogu hranitelja takođe je jedan od razloga zbog kojih muškarci odugovlače sa brakom - dodaje Svetlana.

Tome treba pridodati i visoka očekivanja od partnerki, skoro nerealna.

- Uz to, negativni primeri iz okruženja, poput razvedenih roditelja ili nesrećnih brakova, dodatno pojačavaju sumnju u smisao bračne zajednice. No, naravno, deo uzroka leži i u emocionalnoj nezrelosti i ličnim nesigurnostima - ističe ona.

Foto: Shutterstock

Krako prevazići strah od braka?

Društvene promene i novi modeli veza takođe utiču na percepciju braka.

- U svetu su se pojavili pokreti poput MGTOW (Men Going Their Own Way) koji promovišu ideju da muškarci ne treba da ulaze u brak jer su često u nepovoljnom položaju u savremenim heteroseksualnim odnosima i da, izbegavajući ovakve veze, čuvaju ličnu slobodu. Važno je naglasiti i da se danas slobodnije izražavaju i otvorenije stupaju u istopolne odnose, što je takođe novina u odnosu na tradicionalni brak - kaže sagovornica.

Pa kako onda prevazići sve pomenuto, pitali smo našu sagovornicu. Za one muškarce kod kojih je izbegavanje braka posledica straha, prvi korak je da prepoznaju uzrok tog osećaja.

- Važno je razumeti šta leži iza tog straha - da li su to lične nesigurnosti, loša prošla iskustva ili društvena očekivanja. Otvoren razgovor sa terapeutom ili bliskim osobama može da pomogne u sagledavanju realne slike braka i sopstvenih očekivanja.

Takođe, emocionalna zrelost igra ključnu ulogu u prevazilaženju nesigurnosti.

- Razvoj emocionalne inteligencije i promena narativa o braku mogu da doprinesu smanjenju straha i omoguće zdraviji pogled na ovu instituciju - zaključuje Svetlana Majkić.

(Ona.rs)