Ekspert objasnio zašto slanje u ćošak zapravo pogoršava ponašanje deteta

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nisu se svi složili sa objašnjenjem ovog eksperta

Foto: Shutterstock

Nema mnogo roditelja koji nekada nisu poslali svoje dete u kaznu u ćošak nakon nekog pogrešnog koraka ili lošeg ponašanja.

Uprkos tome što većina misli da je to efikasan način za disciplinovanje najmlađih, stručnjak za roditeljstvo kaže da to čini više štete nego koristi, prenosi "The Sun".

Logika ove metode je da dozvolite deci da odvoje malo vremena da se smire i razmisle o svom nestašnom ponašanju.

Ipak stručnjak Kervin Rej smatra da to zapravo može da pogorša ponašanje deteta i objašnjava zašto.

Kervin je govorio o tome i na konferenciji koja je raspravljala o efikasnosti "slanja u ćošak". Ova metoda deluje kratkoročno, a decenije istraživanja govore tome u prilog.

- Tako brzo dobijate ono što ste hteli. Međutim, onda sa 14 godina imate pobunjenika u svojoj kući.

On objašnjava da će tako deca izrasti u odrasle koji će se lakše udaljiti od sukoba nego što će se sa njim suočiti, jer ih je tome naučila metoda "slanja u ćošak“.

Mnogi roditelji su njegovo objašnjenje dočekali sa olakšanjem jer se uopšte ne osećaju prijatno kada treba decu da pošalju u ćošak. S druge strane, nisu se svi složili s Kevinovim objašnjenjem.

- Ćošak ili pauza je minut u kojem dete treba da se smiri, da nauči da kontroliše emocije, a zatim sledi razgovor o tome. Ipak, ljudi su lenji, pa nakon toga zaborave s decom da razgovaraju o tome – objasnio je svoj stav jedan roditelj.

Šta vi mislite, da li je slanje u ćošak efikasna metoda pri vaspitavanju deteta?

(Ona.rs)