Srpske narodne poslovice: "Teže je prijateljstvo zadržati nego započeti"

Vreme čitanja: oko 1 min.

U našem narodu nije bilo izraza za poslovice, već se govorilo "štono (ima) riječ", "štono stari vele", "štono babe kažu"

Foto: Erdenebayar Bayansan /Pixabay

Vekovima su se stečena životna iskustva prenosila, s kolena na koleno se preko njih učilo i od njih su nastajali biseri poznati kako narodne poslovice. Gotovo da ne postoji segment života koji poslovice nisu pokrile i koliko god godina i događaja iza sebe imali, uvek ima poneka koja može da nam pomogne i osvetli nam životni put.

Vuk Stefanović Karadžić je sačuvao od zaborava ovo blago narodne pameti, zabeležio ih je iz različitih delova zemlje, gde ima našeg naroda. U knjizi "Srpske narodne poslovice i druge različne kao one u običaj uzete riječi", 1787-1864, u predgovoru i posveti vladici i pesniku Petru II Petroviću Njegošu, on piše kako kod nas nema posebnog naziva za poslovice, već se govori "štono (ima) riječ", "štono stari vele", "štono babe kažu". Nastavio je put Jovana Muškatirovića koji je sabirao poslovice i objavio samo one "za koje je slušao da se i po narodu govore i za koje niko ne može reći da su sramotne".

Kako život čine najrazličitiji trenuci - sreća, tuga, život, smrt, radosti, veselja, tugovanja, tako i poslovice obuhvataju najrazličituje situacije i odnose. Mi vam prenosimo samo neke od njih.

"Bog zatvori jedna vrata, a otvori stotinu."

"Ako želiš duga veka biti, moraš od mladosti skromno živeti."

"Žena muža nosi na licu, a muž ženu na košulji."

"U bijesna vuka golem skok, a kratak vijek."

"Teže je prijateljstvo zadržati nego započeti."

"Ko se odveć vetra plaši, nek ne ide na more."

"Hoćeš li da te svi mrze, reci svakome ko je ko."

"Nepravedno tecivo na treće koleno ne slazi."

"Zlo je ko ne zna, a učiti se ne da."

"Proricala baba da će biti posle kiše blata."

"Vuku ne treba šumu kazivati. "

"Drž se starog vina i starog prijatelja. "

"Bogat je ko nije dužan, a mlad je ko je zdrav".

"Sunce svakog jednako grije."

(Ona.rs)