Devojke, za noć pred Đurđevdan važi jedan običaj: Moćna simbolika rituala koji donosi zdravlje i ljubav

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Sutra obeležavamo Đurđevdan, jednu od najčešćih slava u Srbiji, za koju važe brojni običaji, a jedan je poseban i "obavlja" se noć uoči ovog praznika.

Foto: Unsplash/freestocks

Naime, prema starim verovanjima, dan uoči Đurđevdana nam može odrediti kakva će nas sreća pratiti. Ovaj praznik koji je posvećen svetom Đorđu, obeležava s jedne strane dolazak proleća ali i buđenje prirode. Upravo se Đurđevdan smatrao granicom između zime i leta i praznik koji se odnosi na zdravlje ukućana i udaju i ženidbu mladih ljudi.

Jedan od glavnih običaja jeste pletenje venaca od bilja pa veče uoči Đurđevdana treba da se uberu zelene grančice od "đurđevskog cveća" - đurđevka i mlečike, napravi venac i time okite vrata, kapije i prozori u kući. Ovo se radi kako bi nastupajuća godina bila puna zdravlja i roda u domu. Taj venčić treba da se čuva godinu dana, do sledećeg Đurđevdana.

Foto: Shutterstock

Važi još jedan običaj, a to je da domaćice jednu činiju napune vodom i u nju ubace razno prolećno bilje, a potom dodaje dren, grabež i crveno jaje - čuvarkuću i stavi se ispod ruže u bašti da prenoći. Ujutru se svi umivaju tom vodom - deca da budu zdrava kao dren, devojke da bi se momci oko njih otimali, a stariji ukućani da bi im kuća bila dobro čuvana.

(Ona.rs)