Jelica i vojvoda Prijezda ispisali su legendu o gradu večne ljubavi: Stalać je srpska Verona
Posle obnove, kula Todora od Stalaća mogla bi da bude izuzetno atraktivna turistima, jer je prati istinita priča o bezuslovnoj ljubavi koja je, nažalost, tragično prekinuta
Na obroncima Mojsinjske planine kod Stalaća, na ostacima antičkog grada u 14. veku podignuto je utvrđenje Todora od Stalaća, poznato i kao Todorova kula.
Smatra se da ju je podigao knez Lazar Hrebeljanović, u isto vreme kad je nastao i Kruševac.
Masivni bedem sa hodnom stazom i impoznatnom donžon kulom štitio je najuže gradsko jezgro Stalaća od najezde Turaka.
Danas, na lokalitetu koji se popularno naziva “kula” postoji jedan dobro očuvan zid.
Ali, legenda o večnoj ljubavi i Stalaću koji mnogi nazivaju “srpskom Veronom” živi i dalje - što kroz pesmu “Smrt vojvode Prijezde”, što kroz priču koja se vekovima prenosi s kolena na koleno.
Ko su bili ovdašnji Romeo i Julija, barem po načinu na koji su napustili ovaj svet, i dalje se ne može sa sigurnošću tvrditi.
Zapravo, zna se samo da se “naša Julija”, koja je rođena i živela mnogo pre one Šekspirove, zvala Jelica, dok je njen suprug u narodnoj pesmi ostao upamćen kao vojvoda Prijezda, a u pričama koje se prenose s kolena na koleno Todor. Otud i naziv kule - Todorova kula ili kula Todora od Stalaća.
U pesmi koju je zabeležio Vuk Stefanović Karadžić, vojvoda Prijezda i njegova verna ljuba Jelica zajedno su skočili sa Todorove kule u Moravu kad su Turci osvojili Stalać.
Tešku odluku o zajedničkom odlasku u smrt donela je upravo Jelica:
“O, Prijezda, dragi gospodaru,
Morava nas voda othranila,
Nek Morava voda i sahrani!”
Po drugoj teoriji, verna ljuba Jelica skočila je u Moravu kad je njen suprug Todor, koji je branio kulu od Turaka, izgubio život u borbi upravo u donžon kuli. Udovica velikog junaka nije htela da padne u ruke Turcima, pa je okončala život skokom sa kule u reku.
Kula Todora od Stalaća predstavlja kulturno dobro od velikog značaja. Odavno postoji inicijativa da Todorova kula bude obnovljena, kako bi i u Rasini bilo što više turista, kao što je to slučaj sa Ramom i Golupcem posle obnavljanja tamošnjih utvrđenja - dospeli su na listu najposećenijih lokaliteta u Srbiji.
Foto: Ivan Strahinić
(arhivske fotografije)
(Ona.rs)