Top 10 najviših planinskih vrhova Srbije: 5 ih je na jednoj, 5 na drugoj planini
Među prvih deset najviših planinskih vrhova Srbije, pet ih je na Šar-planini, a pet na Prokletijama.
Čak četiri od pet najviših planinskih vrhova na području Srbije nalaze se na planini, smeštenoj na tromeđi teritorije naše zemlje, Albanije i Republike Severne Makedonije.
Jedan od srednjevekovnih naziva Šar-planine bio je i Carska planina.
Deo Dinarida, Šar -planina je prema Ivanu Jatsrebovu u periodu srednjeg veka predstavljala granicu između teritorija koje su se u to doba nalazile kako pod srpskom, tako i pod grčkom vlašću, navodi „Vikipedija“.
Najviši planinski vrh Srbije
Dugo se smatralo da je Đeravica, na Prokletijama najviši planinski vrh u našoj zemlji. Međutim, istina je da je u pitanju vrh, koji se nalazi na drugom mestu po visini na području naše zemlje.
Na 2.656 metara nadmorske visine nalazi se Đeravica, pa ne čudi što je godinama unazad upravo taj planinski vrh smatran najvišim na području naše zemlje.
Međutim, nakon merenja vrha Velika Rudoka na Šar -planini, došlo se do podatka da je on za dva metra viši od Đeravice.
Još je zanimljiviji razlog za tu grešku, koji objašnjava „Srbijapodlupom“. Naime, do pre oko dve decenije nije postojala tako jasno utvrđena granica između naše zemlje i današnje Republike Severne Makedonije, pa se smatralo da je Đeravica na Prokletijama zaista i najviši planinski vrh Srbije.
Prokletije i Šar-planina među najvišima
Na listi planinskih vrhova Srbije viših od dve hiljade metara nadmorske visine, koju je objavila „Vikipedija“, jasno je uočljivo da su najviše planine u našoj zemlji Prokletije i Šar-planina.
Tačnije, među prvih deset najviših planinskih vrhova Srbije, pet ih je na Šar-planini, a pet na Prokletijama.
Izuzev Velike Rudoke, na Šar-planini se nalaze i Bistra, Peskovi i Vrtop, kao i Crni vrh, dok su Đeravica, Bogdaš i Gusan, te Marijaš i Žuti kamen najviši vrhovi Prokletija, koji se nalaze među prvih deset najviših planinskih vrhova na području naše zemlje.
(Ona.rs)