Čak 4 planine okružuju banjsko lečilište u blizini Kraljeva
Izuzev planina Čemerno i Troglav, u okolini Bogutovačke banje su i planina Stolovi, te Željin
U istoimenom naselju, koje pripada Raškom okrugu, nalazi se banja, u kojoj je tek nešto više od pet stotina stalnih stanovnika.
Izuzev planina Čemerno i Troglav, u okolini Bogutovačke banje su i planina Stolovi, te Željin. I upravo zbog tih planina se smatra da je Bogutovačka banja na prirodan način zaštićena od brojnih negativnih atmosferskih pojava, a što se najpre odnosi na svojevrsnu prirodnu zaštitu od jačih udara vetra, napominje „Turizamusrbiji“.
Samo lečilište leži na 520 metara nadmorske visine i u njegovoj blizini, izuzev reke Ibar je i reka Lopatnica.
Odlična povezanost
Ne samo da je u pitanju lokacija, koja i te kako može pozitivno da utiče na različita stanja i oboljenja, već je Bogutovačka banja jedno od lečilišta u Srbiji koje je dobro povezano u saobraćajnom smislu. Tim pre što je Ibarska magistra, kao izuzetno značajna saobraćajnica, nedaleko od Bogutovačke banje.
Uz to, grad Kraljevo se nalazi na nešto više od 20 kilometara udaljenosti od ovog lečilišta, s tim da se i mnoge značajne lokacije, poput planine Kopaonik i Raške, te Trstenika i Novog Pazara nalaze nedaleko od lečilišta.
Davnašnji izvori lekovite vode
Čini se da su još antički Rimljani, u periodu vladavine ovim prostorima, i te kako dobro znali za lekovitost termomineralnih voda Bogutovačke banje, mada postoje indicije i da su mnogi vladari tokom srednjeg veka obilato koristili ovo lečilište.
U vreme vladavine srpskog knjaza Miloša Obrenovića, kada se aktivno radilo na uspostavljanju mnogih, danas poznatih banjskih centara, voda iz Bogutovačke banje takođe je poslata na analizu u Beč. Krajem tog, 19. veka doktor Milan Leko takođe je vršio provere lekovitosti banjske vode, pa su upravo u tom periodu nikli i prvi objekti u banji.
Iako se, koliko-toliko počela razvijati kao lečilište, budući da izvor lekovite vode kaptiran još 1932. godine, zapravo tek dve decenije nakon toga možemo da pratimo nešto moderniji razvoj banje.
Voda Bogutovačke banje
Zahvaljujući sprovedenim analizama utvrđeno je da vode Bogutovačke banje i te kako mogu da budu od koristi kod nekih bolesti i stanja.
Temperatura vode se kreće između 25 i 27 stepeni Celzijuosve skale, a kako ističe TO Kraljevo, smatra se da može pomoći kako kod pojedinih oboljenja organa sistema za varenje, ali i kod određenih reumatskih oboljenja.
Sem toga, lekovite termomineralne vode ove banje mogu biti od koristi i osobama koje pate kako od povišenog krvnog pritiska, ali i neuroze srca, te određenih funkcionalnih oboljenja krvih sudova, tako i onima kod kojih su dijagnostikovane bolesti nervnog sistema, a posebno vegetativnog.
(Ona.rs)