Prepoznatljivi italijanski šmek lako je uočljiv u ovom slovenačkom gradu
Gotovo osam vekova je Koper bio pod vlašću Mletačke republike. I upravo tom periodu i može da zahvali ovaj danas slovenački grad za to što se razlikuje od drugih i što ima prepoznatljiv italijanski šmek
Antički grad Aegidu na obalama Jadranskog mora osnovali su stari Grci. Kasnije njime vlada antički Rim, da bi u jednom trenutku u njemu boravili i stanovnici Trsta, od koga je današnji Koper ili Kopar udaljen tek oko 20 kilometara.
Glavna luka cele zemlje je upravo Kopar, ističe „Vikipedija“. Uz to je i „jedino veće primorsko naselje“ u celoj Sloveniji.
Italijanski šmek slovenačkog grada
Gotovo osam vekova je Koper bio pod vlašću Mletačke republike. I upravo tom periodu i može da zahvali ovaj danas slovenački grad za to što se razlikuje od drugih i što ima prepoznatljiv italijanski šmek.
Iako vlast nad gradom zatim preuzima Habzburška monarhija, grad i dalje podseća na italijanski.
Po završetku Velikog rata Koper najpre pripada Italiji, da bi u sastav Republike Slovenije, odnosno tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ušao tek 1954. godine.
Grčki mit o nastanku Kopra
Vrlo interesantna legenda se vezuje za nastanak ovog, danas slovenačkog grada, koji su osnovali antički Grci. U njoj se pominju starogrčka boginja mudrosti, Atina i bog mora, Posejdon, te svađa između njih dvoje.
Nedugo nakon borbe između Atine i Posejdona, nastao je i Koper i to od Atininog štita. Naime, kako navodi „Visitkoper“, u toku borbe ovih božanstava, Atina je ispustila štit u vodu i od njega je nastalo prvobitno ostrvo, odnosno grad.
Smatra se i da poreklo naziva Kopra iz perioda kada su grad naseljavali antički Grci, zapravo ima veze sa ovom legendom. Naime, grad je nazvan Aegida, što je reč koja se u jeziku starih Grka koristila za označavanje štita.
Bogato nasleđe
Zbirka Zavičajnog muzeja Koper može se pohvaliti velikim brojem predmeta, koji omogućavaju posetiocima da izbliza upoznaju dugu i bogatu istoriju ovog slovenačkog grada, ističe „Slovenia.info“.
Uz bogatu istoriju, Pretorijanska palata, koja je jedan od simbola Kopra, neretko posetioce ostavi bez reči i osvoji na prvi pogled svojom elegantnom arhitekturom.
Srednjovekovna freska na kojoj su prikazane „igre smrti“, a koja se nalazi u Hrastovlju, i to u hramu posvećenom Svetoj Trojici, smatra se za jednu od najočuvanijih fresaka sa takvim prikazom i to ne samo u ovom delu Evrope, nego i u celom svetu.
(Ona.rs)