Zovu je "kraljevska banja", a planinski vazduh i lekovita voda je čine posebnom: Dolazila i kneginja Milica
Ipak, u Lazarevo doba tu su glavnom dolazili ribari. Pastrmka koju bi na tim izvorima upecali bila je korišćena na kneževom dvoru, te se smatra da otuda i potiče naziv ovog lečilišta
Oko 35 kilometara deli carski grad Kruševac i Ribarsku Banju, koja je smeštena na obroncima planine Veliki Jastrebac. I upravo zbog položaja koji zauzima, čist planinski vazduh pomaže oporavku mnogih oboljenja, te doprinosi i boljem stanju organizma.
Neretko je nazivana i „kraljevskom banjom“ i to ne samo zato što su mnogi vladari uživali u njenim lekovitim vodama, nego i zbog različitih priznanja, ali i nagrada čiji je nosilac, istaknuto je na zvaničnom sajtu Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Ribarska Banja“.
Postoje indicije da boravak u ovom lečilištu može da pomogne u poboljšanju stanja organizma, te u slučaju degenerativnih i oboljenja koštano-zglobnog sistema. Uz to, lekovite vode Ribarske Banje pomažu i kod ortopedskih problema.
Ribari su zaslužni za njen naziv
U vreme kada je zemljom vladao knez Lazar Hrebeljanović na tom području je postojali su izvori, a smatra se da su ljudi još u doba praistorije bili upoznati sa lekovitošću vode sa izvora ove banje u Srbiji.
Ipak, u Lazarevo doba tu su glavnom dolazili ribari. Pastrmka koju bi na tim izvorima upecali bila je korišćena na kneževom dvoru, te se smatra da otuda i potiče naziv ovog lečilišta.
Smatra se i da je u lekovitoj vodi sa izvora Ribarske Banje imala priliku da uživa i kneginja Milica, a kasnije su turski osvajači na tom mestu izgradili i hamam, što jasno ukazuje na značaj koji je banja u to doba imala.
Mnogi srpski vladari imali su prilike da uživaju u ovom lečilištu. A najčešći posetilac Ribarske banje među svim vladarima bio je kralj Petar Prvi Karađorđević, koji se i smatra najzaslužnijim za njen ubrzani rast kao lečilišta.
Šest izvora lekovite vode
Samo je jedan od šest izvora lekovite vode u Ribarskoj Banji drugačiji, budući da je na njemu voda najhladnija i da je njena temperatura oko 16 stepeni Celzijusa.
Ostalih pet izvora, koliko ih se nalazi na području ovog lečilišta, imaju temperaturu između 25 i 37 stepeni, s tim da je čak oko 42 stepena temperatura na izvoru, koji se smatra najtoplijim, navodi „Turizamputovanja“.
Posetiocima ovog lečilišta je na raspolaganju mogućnost korišćenja jednog zatvorenog bazena, dok u banji postoje i kade i to nekoliko njih. Otvoreni bazen posetioci mogu koristiti u toku leta.
Uz različite vrste masaža, u Ribarskoj Banji se nude i druge velnes usluge, poput slane sobe, parnih kupatila, saune i drugih.
Pozicionirana na nedmorskoj visini od 540 metara, Ribarska Banja se može pohvaliti i čistim planinskim vazduhom, što je čini idealnom lokacijom za „punjenje baterija“ i oporavak organizma u celosti.
(Ona.rs)