Okružuju je planine i proglašena je vazdušnom banjom: Veći deo površine ove opštine prekriven je šumama
Pre nešto više od dvadeset godina Vlada Republike Srbije donela je odluku da Ivanjicu proglasi za vazdušnu banju. I to površinu nešto veću od 2.150 hektara.
Uzevši u obzir da se teritorija opštine Ivanjica prostire na površini od 1.090 kvadratnih kilometara, to je u našoj zemlji među površinski najvećim opštinama. Šume zauzimaju veći deo površine ivanjičke opštine, dok područjem dominiraju planine koje grad okružuju.
Ovo gradsko naselje se nalazi na području Starovlaško-raške nizije. Za nastanak Ivanjice zaslužan je niko drugi do srpski knez Miloš Obrenović. Upravo on je 1833. godine doneo odluku o osnivanju varoši na tom području. Kapetan po imenu Sima Janković je bio zadužen za sprovođenje kneževe odluke.
Nešto više od dve stotine kilometara deli Ivanjicu od glavnog grada naše zemlje.
Znamenitosti Ivanjice
Izgrađena samo tri godine nakon osnivanja naselja, crkva u Ivanjici posvećena je Svetom caru Konstantinu i carici Jeleni.
Kao jedan od najvećih mostova koji ima jedan luk na području čitavog Balkana, Kameni most jedna je od najpoznatijih atrakcija Ivanjice. Građen je u prvim godinama prošloga veka i za njega se vezuje posve zanimljiva legenda.
Na reci Moravici je pre više od jednog veka izgrađena hidrocentrala, koja je danas, uz vodopad i jedam od simbola grada.
Osim centralnog spomenika koji je podignut u čast generala Dragoljuba Draže Mihailovića, u blizini Ivanjice nalazi se i jedna, istorijski značajna lokacija. Ako je verovati narodnom predanju, grob kosovskog junaka Boška Jugovića nalazi se na lokalitetu poznatom po nazivu Palibrčki grob. Upravo tu je i crkva Svetog kneza Lazara.
Na oko 25 kilometara udaljenosti od grada je i srpski srednjevekovni manastir Kovilje.
Šta još posetiti u okolini Ivanjice?
Okružena planinama, Ivanjica je psoebno interesantna za posetu ljubiteljima prirode. Tim pre što se u njenoj blizini nalazi i Park prirode Golija, koji je poznat i po obilju gustih šuma.
Pored ostalog, na 1.500 metara nadmorske visine se nalazi i Daićko ili Tičar jezero, smešteno na istoimenom brdu. Sem njega, ova planina se može pohvaliti i jezerom koje nosi naziv Okruglica. U pitanju je jezero koje je nastalo kao posledica zemljotresa koji je, 70-ih godina prethodnog veka pogodio teritoriju obližnje Rumunije. Iako je prekriveno vegetacijom krakterističnom za tresavu, na Goliji se nalazi i Košaninovo jezero.
Tek nešto više od pet kilometara udaljena od Ivanjice, Hadži-Prodanova pećina jedna je od najpoznatijih turističkih atrakcija u ovom delu zemlje. Smeštena je na 600 metara nadmorske visine i poznata je i pod nazivom Rašćanska, budući da se nalazi u dolini istoimene reke. U njoj su otkriveni brojni značajni ostaci iz praistorijskog perioda, a krase je izuzetno lepi i stalaktiti i stalagmiti.
(Ona.rs/TO Ivanjica)