Ova mesta su zabranjena i opasna za posetu: Jedno ostrvo svi žele da vide, ali budu uhapšeni čim se približe
Naša planeta je prepuna čuda – fascinantnih, zapanjujućih i često potpuno neistraženih. I dok mnogi od nas sanjaju o putovanjima do egzotičnih destinacija, postoje mesta koja su jednostavno – zabranjena. Ne zbog zakona, već zbog same prirode koja ih je načinila prelepim, ali istovremeno i smrtonosnim. Ovo su mesta koja čovek ne može (ili ne sme) da poseti – i za to postoji dobar razlog.
Zona smrti, Mont Everest – Nepal i Tibet
Visina: preko 8.000 metara
Na visini gde ni helikopter ne može da leti, telo počinje da se gasi. Ova zona, poznata kao „zona smrti“ na Mont Everestu, nalazi se iznad 8.000 metara nadmorske visine, gde nivo kiseonika pada na jednu trećinu od onog na nivou mora. Ekstremne temperature, jaka visinska bolest i nemogućnost brze pomoći čine ovo područje najopasnijim mestom za planinare. Iako mnogi pokušavaju da stignu do vrha sveta, mnogi se nikad ne vrate – tela mnogih alpinista i dalje leže na stazi, zamrznuta i netaknuta.
Ostrvo Sentinel – Bengalski zaliv, Indija
Dom izolovanog plemena Sentinelaca
Ostrvo Sentinel je jedno od poslednjih mesta na planeti gde moderna civilizacija nije kročila. Njegovi stanovnici – Sentineleci – žive potpuno izolovano hiljadama godina. Svaki pokušaj kontakta završavao se tragično, jer pleme odbacuje svaki spoljašnji uticaj, često nasilno. Pre nekoliko nedelja, jedan putnik je pokušao da dođe do ostrva i donese im Coca Colu, međutim odmah je uhapšen. Indijska vlada je zakonom zabranila pristup ostrvu, kako bi zaštitila i pleme – koje nema imunitet na savremene bolesti – i potencijalne posetioce, jer se svaki dolazak smatra pokušajem napada. Jedno je sigurno: niko ne dolazi na Sentinel i odlazi živ.
Ostrvo zmija – Ilha da Queimada Grande, Brazil
Broj zmija: procenjuje se i do 5 zmija po kvadratnom metru
Na prvi pogled, tropski raj. U stvarnosti – noćna mora iz koje nema izlaza. Ovo ostrvo dom je jedne od najsmrtonosnijih zmija na svetu – zlatne kopljaste zmije (Bothrops insularis), čiji otrov može istopiti ljudsko meso. Zbog ekstremne koncentracije ovih zmija, brazilska vlada je zabranila posete ostrvu, osim za retke naučne ekspedicije. Ovaj deo sveta ostaje zabranjen za turiste, jer čak i kratka šetnja može biti poslednja.
Jezero Natron – Tanzanija
Temperatura: do 60°C, pH: preko 10
Na granici između snova i noćnih mora leži Jezero Natron – bizarno, crvenkasto jezero čija voda ima visoku alkalnost zbog natrijum-karbonata. Svako živo biće koje se usudi da dotakne njegovu površinu – ptica, insekt ili sisar – može biti mumificirano. Iako izgleda kao nešto iz bajke, ovo jezero je praktično smrtonosna zamka. Fotografije životinja koje su "okamenjene" deluju kao umetnički performans, ali su zapravo strašan podsetnik na silu prirode.
Dolina smrti – Kalifornija, SAD
Najviša izmerena temperatura: 56.7°C
U srcu Kalifornije nalazi se Dolina smrti, najtoplije mesto na Zemlji. Leti, temperatura često prelazi 50°C, a površina tla može da dostigne i neverovatnih 93°C. Bez vode, hlada i zaštite, čovek ovde ne može dugo da preživi. Turisti smeju da posete neke delove ovog nacionalnog parka, ali dublje zone i letnji periodi predstavljaju stvarnu životnu opasnost. Ironično, upravo zbog imena i ekstremnih uslova, ovo mesto privlači najviše avanturista.
Vulkan Erta Ale – Etiopija
Jedno od retkih stalnih jezera lave
U srcu Etiopijske pustinje Danakil leži Erta Ale, aktivni štitasti vulkan poznat po svojim stalnim lavinim jezerima. Temperatura lave prelazi 1.200°C, a otrovni gasovi – uključujući sumpor-dioksid – čine ga jednim od najnepristupačnijih vulkanskih sistema na svetu. Samo retki i obučeni istraživači uspevaju da se približe ovom prirodnom fenomenu, ali i oni to čine sa velikim rizikom.
Černobil, Pripjat – Ukrajina
Katastrofa, 1986. godine
Nuklearna katastrofa koja se dogodila u Černobilu zauvek je promenila pojam "zabranjene zone". Grad Pripjat, nekada dom za 50.000 ljudi, danas je duh grada, zarobljen u vremenu. Iako se deo zone koristi za vođene ture, u srce reaktora, kao i u dubinu Crvene šume, ljudska noga ne bi smela da kroči još hiljadama godina. Visoki nivoi radijacije čine ove delove ne samo nepristupačnim, već i smrtonosnim.
(Ona.rs)