• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Zašto se leti uši češće inficiraju i kako reagovati: Udružena bakterijska i gljivična infekcija su opasne

Vreme čitanja: oko 2 min.

Bol u uhu, pojava sekrecije iz uha, osećaj zapušenosti, oslabljen sluh, povišena telesna temperatura posle kupanja u reci, moru, jezeru ili bazenu zahtevaju pregled lekara

  • 0
Upala uha Foto: Shutterstock

Svako je bar jednom iskusio kako bol u uhu može da pokvari letovanje. Posle dva-tri dana uživanja na moru, upala čini svoje i hitan odlazak lekaru je neophodan. Spoljašnji ušni kanal je često mesto infekcije, posebno u letnjim mesecima kada je češća poseta bazenima i kupalištima, navodi Gradski zavod za javno zdravlje Beograd.

Infekcije spoljašnjeg ušnog kanala mogu biti akutne ili hronične. Akutne infekcije spoljašnjeg ušnog kanala u letnjim mesecima nastaju kao posledica traume, kao reakcija na strano telo i usled loše higijene. Uzročnici su najčešće bakterije i gljivice. Hronična infekcija nastaje zbog iritacije ušnog kanala drenažom gnojnog sadržaja iz srednjeg uha usled perforacije bubne opne.

Upala spoljašnjeg ušnog kanala javlja se u više oblika:

- u vidu lokalizovane infekcije koja je je posledica infekcije korena dlačica

- kao infekcija koja obuhvata spoljašnji ušni kanal i ušnu školjku i izazvana je različitim vrstama bakterija

- kao gljivična infekcija

Od bakterija najčešći uzročnici su pseudomonas bakterija (Pseudomonas spp.),  zlatni stafilokok (Staphulococcus aureus) i streptokok (Streptococcus spp.)

Bakterije prodiru kroz povređenu kožu i dovode do nastanka infekcije. Ove infekcije mogu nastati kao posledica plivanja ili kupanja, kada dolazi do maceracije kože (omekšavanja usled vlažne sredine).

Tokom letnjih meseci zapaža se povećan broj infekcija u spoljašnjem ušnom kanalu izazvanih bakterijama iz roda Pseudomonas. Ulaskom vode koja nije čista u spoljašnji ušni kanal dospeva i ova bakterija i nailazi na dobre uslove za svoj opstanak i razvoj infekcije.

Bol u ušima, letenje, avion Foto: Shutterstock

Gljivična infekcija spoljašnjeg ušnog kanala može biti primarna gde vlažna i topla sredina omogućavaju razvoj gljivica ili sekundarna, koja nastaje kao posledica lokalne primene antibiotika. Najčešće se izoluju gljivice iz roda kandida (Candida), a zatim plesni od kojih je najčešći Aspergillus spp.

Česta pojava su udružene bakterijske infekcije sa dve i više vrsta bakterija, a takođe i udružene bakterijske i gljivične infekcije.

Pojava simptoma kao što su bol u uvu, pojava sekrecije iz uva, osećaj zapušenosti uva, oslabljen sluh, povišena telesna temperatura posle kupanja u reci, moru, jezeru ili bazenu zahteva pregled lekara. Analiza brisa iz spoljašnjeg ušnog kanala u mikrobiološkoj laboratoriji dovodi do adekvatne terapije koja se primenjuje na osnovu urađenog antibiograma.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Doktorka Doma zdravlja Voždovac uputila apel za najtopliji dan: "Ne izlaziti i hidrirati se"

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje