Nina je uživala u odmoru, ali je napravila najčešću grešku sa sočivima i umalo oslepela: Na ovo morate paziti
Nošenje kontaktnih sočiva dok spavate, dok se tuširate ili plivate, samo deluje kao bezopasan čin uštede vremena. Ovo je daleko od retke greške i mnogi to čine svesno i često je propraćeno uz reči: "Samo ovog puta, neće ništa da se desi", ali kontaktna sočiva su daleko od pomagala koja treba tako lako zanemarivati.
Glavna zabrinutost je mikroskopski parazit koji se često nalazi u vodi, uključujući vodu iz slavine, koji se zove akantameba keratitis. Ovakva infekcija zahvata rožnjaču i tok lečenja je veoma nezgodan, jer se najpre stvara mrlja koja se vremenom širi i može dovesti do gubitka vida, kako upozoravaju stručnjaci.
Počinje bolom u očima, crvenilom i zamagljenim vidom, ali je prisutna i osetljivost na vid i suzenje očiju. Gubitak vida spada u najgori ishod, ali nije nužan ako se otkrije na vreme. Ukoliko se sočiva ne skidaju tokom kupanja u bilo kojim vodama, postoji rizik da do infekcije dođe, piše "Dailymail".
Oftamolozi i proizvođači sočiva jasno naglašavaju ove rizike i ne treba ih shvatati tako olako. Međutim, da to nije slučaj samo kod onih ljudi koji su sočiva tek dobili, dokazuje i priča 30-godišnje Nine Vang iz Londona, koja se suočila sa ovom infekcijom dok je bila na odmoru na Baliju.
Nina sočiva nosi od 11. godine i u julu 2019. godine kada je bila na šestonedeljnom odmoru osetila je iritaciju u desnom oku. No, iritaciju je pripisala šansi da je u pitanju blagi oblik konjuktivitisa i da će nestati vremenom sama. Kako navodi, sledećeg dana su se već pogoršale iritacije, koje su delovale bezopasno. Nina je otvoreno govorila i priznala da se dešavalo da zaspi sa kontaktnim sočivima, a naročito na Baliju, gde je menjala dnevne i mesečne.
U početku je osetila iritaciju i lepljivost, ali su njeni simptomi prešli u bol i nepodnošljivu osetljivost na svetlost. Dva dana kasnije otišla je u bolnicu. Kada su njeni simptomi eskalirali, potražila je medicinsku pomoć u lokalnoj bolnici na Baliju, gde joj je dijagnostikovan mikrobni keratitis. Dobila je antibiotike i medicinsko osoblje joj je savetovalo da otputuje u Džakartu na specijalizovanije lečenje, ali je odlučila da ostane na Baliju. Sledila početna uputstva bolnice, koja su uključivala nošenje poveza za oči, izbegavanje sunčeve svetlosti i korišćenje propisanih kapi.
Po povratku u Veliku Britaniju tri nedelje kasnije, u avgustu, gospođa Vang je potražila dalju negu u očnoj bolnici, gde su specijalisti prepoznali infekciju. Vremenom je infekcija izazvala nastanak ožiljka koji izgleda poput fleke, koji je blokirao vid na desnom oku, ali je nastavila da nosi svoja sočiva narednih 18 meseci.
Na kraju je otišla kod profesora Dana Rajnstajna, specijaliste oftalmološkog hirurga, u novembru 2020. Podvrgnuta je laserskoj operaciji oka koja joj je pomogla da povrati 90 odsto vida
- Ovo je bio višegodišnji proces, sa mnogo vremena i novca uloženo u ispravljanje ožiljka, a Dan je uradio neverovatan posao.
Dodala je da je njen vid sada "potpuno upravljiv". Ali nisu svi iste sreće kao Nina - neke je infekcija ostavlja trajno slepima.
Bruklin Mekaslend je devojka iz Teksasa koja je sa 23 godine izgubila sav vid na desnom oku nakon što se zarazila kada je plivala sa sočivima. Isprva, mislili su da joj je pesak upao u oči i iziritirao oko. Kasnije su mislili da je uobičajena infekcija i dali joj antibiotike i kapi koje je redovno nanosila. Ali, bol se pogoršao i spoljašnji deo oka, rožnjača, počela je da se zamućuje, a njen doktor pomislio je da je oštećenje usled infekcije. Sada je izgubila vid na desnom oku i čeka skupu transplataciju rožnjače koja daje malu šansu i nadu da joj povrati vid.
Strani mediji nabrojali su još mnogo slučajeva kada se kod različitih pacijenata javila ova opasna infekcija na različite načine, ali navode da, ako se rano otkrije, lekari mogu lako da je izleče određenim kapima.
Ako se acanthamoeba keratitis rano otkrije, lekari ga mogu lako lečiti kapima za oči.
Tina Patel, optičar za kontaktna sočiva, naglasila je da je najbolji način da se izbegne infekcija održavanje pravilne rutine nege sočiva.
- Ako nosite dva nedeljna ili mesečna sočiva, uverite se da su sočiva uklonjena, očišćena i pravilno uskladištena svake noći pre spavanja. Kontaktna sočiva nikada ne bi trebalo da se nose u bazenima, hidromasažnim kadama i tuševima -navodi upozorava da čak i voda koja ostane na rukama pre stavljanja sočiva može biti dovoljna da izazove akantameba keratitis.
Profesor Rajnstajn rekao je:
- Meka kontaktna sočiva su najsklona akantamoeba keratitisu, zbog većeg sadržaja vode koja može da se provuče i zadrži mikroorganizme. Pored toga, sočiva za produženo nošenje, koja se često nose preko noći, ograničavaju kiseonik do rožnjače i mogu da zarobe zagađivače oko oka na duži period, povećavajući rizik od infekcije.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Šta donosi zapošljavanje mladih lekara, direktor ORL Klinike otkriva koliko je specijalizacija važna
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.