
Zašto se budite između 2 i 3 ujutru? Obratite pažnju na ove uzroke, nešto vam važno govore
Buđenje između 2 i 3 sata ujutru može biti frustrirajuće i zbunjujuće. Iako se može činiti kao slučajnost, učestalo buđenje u ovom periodu često ima konkretne uzroke povezane s vašim telesnim funkcijama i životnim navikama.
Hormonska neravnoteža, kortizol i njegov uticaj na san
Kortizol, poznat kao hormon stresa, prirodno dostiže najniži nivo tokom noći, omogućavajući telu da se odmori. Međutim, kada dođe do poremećaja u njegovom lučenju, može doći do naglog buđenja u ranim jutarnjim satima. Nedostatak magnezijuma, ključnog minerala za regulaciju kortizola, može doprineti ovom problemu. Simptomi poput grčeva u mišićima, trzanja kapaka ili ukočenosti leđa mogu ukazivati na deficit magnezijuma. U takvim slučajevima, savetuje se konsultacija s lekarom pre uvođenja suplemenata.
Pad nivoa šećera u krvi
Naglo buđenje u isto vreme svake noći može biti posledica pada nivoa šećera u krvi. Unos velikih količina ugljenih hidrata i šećera tokom dana može dovesti do brzih oscilacija glukoze, što telo pokušava da stabilizuje lučenjem kortizola, rezultirajući buđenjem. Da biste to izbegli, preporučuje se smanjenje unosa skroba, rafinisanih šećera i alkohola u večernjim satima, kao i raniji poslednji obrok u toku dana.
Kako okruženje utiče na vaš san
Pored unutrašnjih faktora, spoljašnji uticaji mogu značajno poremetiti vaš san. Izloženost plavoj svetlosti ekrana pre spavanja smanjuje proizvodnju melatonina, hormona zaduženog za san. Gledanje uzbudljivih filmova ili serija može povećati nivo adrenalina, otežavajući uspavljivanje. Takođe, proces detoksikacije jetre, koji se odvija između 1 i 3 sata ujutru, može biti intenzivniji ako je telo opterećeno toksinima iz alkohola, lekova ili nezdrave hrane. Nedostatak sunčeve svetlosti tokom dana može poremetiti prirodni ciklus sna i budnosti, dodatno komplikujući noćni odmor.
Praktični saveti za poboljšanje kvaliteta sna
Da biste poboljšali kvalitet sna i smanjili učestalost noćnih buđenja, razmotrite sledeće promene u svakodnevnim navikam.
- Smanjite unos šećera i skroba u večernjim satima.
- Obogatite ishranu magnezijumom, uz prethodnu konsultaciju s lekarom.
- Izbegavajte korišćenje elektronskih uređaja najmanje sat vremena pre spavanja.
- Obezbedite dovoljno izlaganja dnevnoj svetlosti tokom dana.
- Primenujte tehnike opuštanja, poput meditacije ili laganog istezanja, pre odlaska na počinak.
Ukoliko se problem noćnog buđenja nastavi uprkos ovim promenama, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom kako bi se isključili ozbiljniji zdravstveni problemi. Miran i kvalitetan san je od suštinskog značaja za očuvanje vašeg zdravlja i opšteg blagostanja.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Najtačniji horoskop za april Aleksandre Bjeljac
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.