Lekari šalju HITNO upozorenje nakon ovog slučaja: Dečku (23) dijagnostikovan sindrom OBORENE GLAVE

M. P.
M. P.  
  • 0

Internetom se proširila vest o malo poznatom sindromu, koji se razvio kod 23-godišnjaka u Iranu. Niko nije ostao imun na fotogafiju momka, a bolnica šalje jako upozorenje mladima.

Šokantne slike otkrile su malo poznat, razarajući efekat teške upotrebe droga - stanje poznato kao sindrom spuštene ili oborene glave. Univerzitetska bolnica Al-Zahra u Isfahanu, Iran - prikazuju 23-godišnjeg muškarca sa ekstremnim zakrivljenjem vrata, koje se razvilo nakon godina zloupotrebe supstanci.

Droga je izazvala značajno zaokruživanje kičme sve dok vrat više nije mogao da podrži glavu. Sindrom spuštene glave - takođe poznat kao sindrom flip glave - karakteriše se teškom slabošću mišića vrata i najčešće je povezan sa neuromuskularnim poremećajima kao što je bolest motornih neurona. Ali lekari kažu da sindrom može biti uzrokovan zloupotrebom supstanci.

Lekari su izvestili da je upotreba amfetamina (takođe poznatog kao spid) izazvala ono što su nazvali fiksnim kifotičnim položajem vrata, gde mu je brada padala na grudi duže vreme. Takođe je imao hronični bol u vratu i paresteziju - osećaj peckanja, utrnulosti ili trnjenja - u rukama.

Iako pacijent nije imao istoriju teške traume vrata koja bi mogla da objasni njegove simptome, imao je istoriju depresije i upotrebu amfetamina, opijuma i heroina. Lekari su primetili da pre ove istorije zavisnosti nije bilo pogrešnog poravnanja u njegovom vratu.

Dr Madžid Rezvani, koautor studije slučaja, rekao je: "Otkrili smo da zloupotreba droga doprinosi neuobičajenom razvoju teške komplikovane cervikalne kifoze [prekomerno zaobljavanje gornjeg dela leđa]. Droga nema direktan efekat na mišićno-skeletne promene. Umesto toga, postoji indirektan efekat: kada pacijent koristi drogu, on ostaje u određenom položaju duže vreme, i tokom meseci to dovodi do mišićno-skeletnih promena koje su dovele do kifoskolioze."

Sindrom oborene glave Foto: Shutterstock

Čovek je patio od simptoma više od 15 meseci, koje je pokušao da leči biljnim lekovima pre nego što je potražio stručnu pomoć, navodi se u izveštaju. Uprkos tome, testovi kranijalnih nerava, testovi snage mišića i testovi njegovog autonomnog nervnog sistema su svi bili u redu. CT skeniranje je pokazalo da ima teško deformisanu kičmu. Pacijent je prvobitno stavljen pod opštu anesteziju, a lekari su primetili da je to izgleda dovoljno da smanji deformaciju vrata. Međutim, nisu mogli da isprave pacijentov vrat, pa je usledila operacija.

Da bi ponovo podesili vrat, lekari su odlučili da uklone deformisanu kost i koristili su kavez za zaključavanje kao potporu. Operacija je bila uspešna i nisu primećeni neurološki simptomi. Snaga njegovih udova je takođe bila 100 odsto. Dan nakon operacije, pacijent je mogao da hoda uz potporu čvrste kragne - koju je nosio tri meseca. Pohađao je terapiju i rehabilitaciju nakon operacije, što mu je omogućilo da prevaziđe zavisnost od droga. Lekari su zadovoljni što je korekcija kičme bila efikasna.

Sada su predložili termin "sindrom intoksikacije" za pacijente koji pokazuju ove simptome.

(Ona.rs/Daily Mail)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ojačajte svoja leđa i rešite se upornih bolova

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje