
Zašto se muškarci boje braka? Psihoterapeutkinja Majkić objašnjava uzroke i kako prevazići strah
Nekada društvena norma i očekivanje, brak je danas stvar izbora koji se vezuje za ličnu sreću i ispunjenje. Ipak, sve češće se postavlja pitanje da li savremeni muškarci osećaju strah od bračne zajednice i koji su razlozi za to. O ovom fenomenu razgovarali smo sa psihoterapeutkinjom Svetlanom Majkić, koja nam je objasnila uzroke i moguće načine prevazilaženja straha od braka.
Generacijske razlike i visoka očekivanja
- Nekada je bilo jedino društveno prihvatljivo da stupite u brak i ostanete u njemu zauvek, dok ga danas mlađe generacije često vide kao potencijalno ograničavajući faktor za individualne slobode. Brak se često doživljava kao gubitak slobode, ograničenje ličnih interesa i hobija - objašnjava Majkić.
Prema rečima naše sagovornice, dodatni faktor koji doprinosi ovoj pojavi jeste sve veća stopa razvoda.
- Brak više nije trajna kategorija. Neka istraživanja pokazuju da brak u Srbiji prosečno traje 13,7 godina, dok je u Americi taj period još kraći - oko sedam - kaže ona.
Uz preispitivanje svrhe i stabilnosti braka, mlađe generacije su često zarobljene u dilemi da li brak predstavlja prepreku ili prostor za zajednički rast.
- Strah da neće moći da ispune tradicionalnu ulogu hranitelja takođe je jedan od razloga zbog kojih muškarci odugovlače sa brakom - dodaje Svetlana.
Tome treba pridodati i visoka očekivanja od partnerki, skoro nerealna.
- Uz to, negativni primeri iz okruženja, poput razvedenih roditelja ili nesrećnih brakova, dodatno pojačavaju sumnju u smisao bračne zajednice. No, naravno, deo uzroka leži i u emocionalnoj nezrelosti i ličnim nesigurnostima - ističe ona.

Krako prevazići strah od braka?
Društvene promene i novi modeli veza takođe utiču na percepciju braka.
- U svetu su se pojavili pokreti poput MGTOW (Men Going Their Own Way) koji promovišu ideju da muškarci ne treba da ulaze u brak jer su često u nepovoljnom položaju u savremenim heteroseksualnim odnosima i da, izbegavajući ovakve veze, čuvaju ličnu slobodu. Važno je naglasiti i da se danas slobodnije izražavaju i otvorenije stupaju u istopolne odnose, što je takođe novina u odnosu na tradicionalni brak - kaže sagovornica.
Pa kako onda prevazići sve pomenuto, pitali smo našu sagovornicu. Za one muškarce kod kojih je izbegavanje braka posledica straha, prvi korak je da prepoznaju uzrok tog osećaja.
- Važno je razumeti šta leži iza tog straha - da li su to lične nesigurnosti, loša prošla iskustva ili društvena očekivanja. Otvoren razgovor sa terapeutom ili bliskim osobama može da pomogne u sagledavanju realne slike braka i sopstvenih očekivanja.
Takođe, emocionalna zrelost igra ključnu ulogu u prevazilaženju nesigurnosti.
- Razvoj emocionalne inteligencije i promena narativa o braku mogu da doprinesu smanjenju straha i omoguće zdraviji pogled na ovu instituciju - zaključuje Svetlana Majkić.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Izabranici priredio veridbu za pamćenje: Prosidba na vrhu sveta
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja se ne bojim.
Necu da budem sa onom, koja hoce da me vara sa celom vojvodinom. A to je zenski rod balkana. I to rade zadnjih 2000 godina, na ovim prostorima. Ako ne varaju muza, njima je dosadno, ne znaju sta ce sa sobom.
Podelite komentar