Mikrobiološkinja upozorava na opasnosti prljave posteljine: Posledice mogu biti ozbiljnije nego što mislimo

K. M.
K. M.  
  • 0

U ubrzanom ritmu savremenog života, pranje posteljine često pada na dno liste kućnih obaveza. A s obzirom na to koliko je teško navući jorgan u duplu navlaku, ne iznenađuje što prođu i meseci pre nego što se konačno odlučimo da operemo posteljinu.

Međutim, ako retko menjate čaršave i jastučnice, možda je vreme da to postane redovna navika – upozorava mikrobiološkinja dr Primrouz Friston, profesorka kliničke mikrobiologije na Univerzitetu u Lesteru. Ona preporučuje pranje posteljine najmanje jednom nedeljno. A ukoliko se prekomerno znojite, bili ste bolesni ili spavate sa kućnim ljubimcima – još češće.

Biološka "čorba" u krevetu

Posteljina sakuplja znoj, masnoće, mikrobe, alergene i mrtve ćelije kože – sve to može izazvati infekcije i alergijske reakcije, a često i neugodne mirise.

„Dok često vodimo računa koliko sati sna imamo, zaboravljamo da je i kvalitet našeg okruženja za spavanje jednako važan“, objašnjava dr Friston u tekstu za The Conversation. „Redovno pranje uklanja biološku 'čorbu' znoja, kože, prašine i mikroba – što pomaže u sprečavanju infekcija i smanjenju alergijskih reakcija.“

Svake noći izbacujemo na hiljade ćelija kože, lučimo masnoće iz žlezda i znojimo se i do pola litre – čak i ako smo se istuširali pre spavanja. Tečnost i masnoće iz kože hrane mikroorganizme, nevidljive golim okom, koji lako prelaze na posteljinu, jastuke i jorgane dok se okrećemo tokom noći.

Zdravstvene posledice prljave posteljine

čaršav, čaršav sa lastišem, krevet, dušečni čaršav Foto: Shutterstock/irynagrush

Postepeno nakupljanje bakterija na čaršavima može povećati rizik od akni, ekcema, svraba i astme. Iako je svež znoj bez mirisa, bakterije na koži ga razlažu u smrdljive nusprodukte – zbog kojih imamo neprijatan telesni miris.

Stručnjaci preporučuju da se čaršavi i jastučnice peru jednom nedeljno na minimum 60°C uz deterdžent kako bi se efikasno ubile bakterije.

Neka gljivična oboljenja, poput Aspergillus fumigatus, mogu se naći u starim jastucima i izazvati ozbiljne plućne infekcije, naročito kod osoba sa oslabljenim imunitetom. Drugi uzročnik, Candida albicans, koji može izazvati gljivične infekcije u ustima, urinarnom traktu i genitalijama, može preživeti na tkaninama i do mesec dana.

Takođe, mrtve ćelije kože koje svakodnevno ostavljamo u krevetu – savršena su hrana za grinje. Iako same po sebi nisu opasne, njihovi izmet i ostaci su jaki alergeni koji pogoršavaju astmu, ekcem i kijavicu (alergijski rinitis).

Pored toga, kosa i telo tokom dana skupljaju prašinu i polen, koji se takođe prenose na posteljinu i mogu izazvati probleme s disanjem.

Ako spavate sa ljubimcem – perite posteljinu još češće

Pas i hrkanje Foto: Shutterstock

Ako delite krevet sa kućnim ljubimcem, stručnjaci savetuju pranje posteljine na svaka tri do četiri dana.

„Životinje donose dodatne dlake, perut, prljavštinu pa čak i tragove fecesa – zbog čega je učestalije pranje neophodno“, kaže dr Friston.

Osim posteljine, trebalo bi češće čistiti i ostatak kreveta:

Dušek treba usisavati jednom nedeljno i redovno provetravati.

Jastuci se peru svakih 4–6 meseci, a savetuje se i zamrzavanje jastuka na najmanje osam sati kako bi se ubile grinje.

Jorgani se peru na svaka 3–4 meseca.

Navlake i ćebad na svake dve nedelje – češće ako kućni ljubimci spavaju na njima.

Nikako ne punite telefon ispod jastuka, naročito tokom toplih noći

Ekrani, telefon, fokus Foto: Shutterstock.com

Mnogi od nas navikli su da drže telefon kraj jastuka kako bi pustili muziku, napisali poruku za laku noć ili podesili alarm. Ipak, stručnjaci upozoravaju da jedna uobičajena navika može biti veoma opasna.

Kompanija Apple upozorava da se telefon nikada ne sme puniti ispod jastuka – jer može doći do pregrevanja i potencijalnog požara.

Pored toga, prljavština i prašina u portu za punjenje takođe predstavljaju požarno opterećenje.

„Koristite zdrav razum i izbegavajte situacije u kojima vam je koža u kontaktu sa uređajem, punjačem ili bežičnim punjačem dok je povezan na izvor struje“, navodi Apple.

„Nemojte spavati na uređaju, punjaču ili ga držati ispod jastuka, ćebeta ili tela dok se puni. Telefon, punjač i bežični punjač treba uvek držati u dobro provetrenoj sredini.“

Vaša posteljina je mnogo prljavija nego što mislite – a čist krevet je jedan od najjednostavnijih puteva ka zdravijem i mirnijem snu.

(Ona.rs/Dailymail)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Milan Marić i Andrija Milošević o "Senkama nad Balkanom 3"

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Lifestyle