
OVAJ SRBIN je bio na američkoj markici: Mnogi su mislili da je lažna, a onda se saznalo da ima veliku vrednost
U vreme kada se identitet i nasleđe Nikole Tesle i dalje često dovode u pitanje, jedna stara američka poštanska marka iz 1956. godine izazvala je veliko interesovanje na društvenim mrežama. Na toj marki piše „Nikola Tesla – američko-srpski genije“, što predstavlja retku i zanimljivu potvrdu Teslinog porekla i doprinosa koji je ostvario.
Marka je izdana povodom stogodišnjice Teslinog rođenja, pre gotovo sedam decenija, i iako je reč o starom izdanju, ponovo je privukla pažnju javnosti, ne samo kao filatelistički raritet, već i kao simbol koji podseća na Teslin značaj za oba naroda i svet nauke u celini.
Zašto marka bez naznačene vrednosti?
Mnogi su primetili da marka nema istaknutu nominalnu vrednost u dolarima, što je danas u SAD sasvim uobičajeno. Radi se o konceptu „Forever stamp“ – poštanskoj marki koja važi za slanje standardnog pisma bez obzira na promene cena poštanskih usluga. Takve marke predstavljaju praktično i dugoročno rešenje američke pošte i često nemaju naznačenu cenu. Još jedan detalj koji ovu marku čini posebno zanimljivom savremenim kolekcionarima.
Nikola Lončar, predsednik Tesline naučne fondacije iz Filadelfije, potvrdio je da je marka autentična i izdvojio aktuelni rad na novoj poštanskoj marki.
On ističe da zajedno sa umetnicom Sarom Radovanović, koja pripada trećoj generaciji Srba u Americi, rade na dizajnu nove marke na kojoj će pored Teslinog lika biti prikazane i srpska i američka zastava, kao i natpis „američki naučnik srpskog porekla“.

„Iako je procedura zahtevna i traje, verujemo da će nova marka biti odobrena i da će na ovaj način Tesla dobiti još jedno značajno priznanje u zemlji u kojoj je ostvario najveći deo svog naučnog rada“, izjavio je Lončar.
Tesla – čovek koji je spojio dva sveta
Nikola Tesla rođen je 10. jula 1856. godine u Smiљanu, tada delu Habsburške monarhije. Poticao je iz srpske pravoslavne porodice – njegov otac Milutin bio je sveštenik, a majka Đuka poznata po svojoj inteligenciji i umeću koje je usadila deci.
Za Teslin život i delo vezane su mnoge činjenice koje potvrđuju njegovu snažnu vezu sa Srbijom:
Njegova lična arhiva i brojni predmeti preneti su 1951. godine brodom „Srbija“ u Beograd, gde su postali deo bogate kolekcije u Muzeju Nikola Tesla.
Sestrić Nikole Tesle, Sava Kosanović, bio je poznati političar i diplomata koji je brinuo o Teslinoj imovini u SAD, kao i o njegovom nasleđu.
UNESCO je 2003. godine Teslinu arhivu uvrstio u Registar „Pamćenje sveta“, čime je naglašen univerzalni značaj njegovog rada i doprinosa čovečanstvu.
Prvo zvanično priznanje za naučni rad Nikola Tesla dobio je u Srbiji – orden Svetog Save II reda, koji mu je dodeljen 1892. godine.
Tesla je tokom svog života održavao bliske odnose sa srpskom kraljevskom porodicom, a 1942. godine se susreo i sa kraljem Petrom II Karađorđevićem u Njujorku.
Umro je u Njujorku, 7. januara 1943. godine, a njegova komemoracija održana je uz izvođenje srpske rodoljubive pesme „Tamo daleko“.

Zašto je ova marka i danas važna?
Ova američka marka iz 1956. godine ne samo da je predmet interesovanja kolekcionara i ljubitelja Tesle, već i podsećanje na njegovo jedinstveno mesto u istoriji nauke i međukulturalnim odnosima. U vremenu kada se često gube istinite informacije o poreklu i delu velikih ličnosti, ovakav simbol ima posebnu težinu i vrednost.
Podsećanje na Teslinu veličinu i pripadnost istovremeno podstiče poštovanje prema njegovom naučnom radu, ali i prema njegovom korenu, što je važno kako za Srbiju, tako i za američku zajednicu u kojoj je ostvario veliki deo svog života.
Za sve one koji žele da se bolje upoznaju sa Teslom, Muzej Nikola Tesla u Beogradu ostaje nezaobilazna destinacija, mesto gde se čuva i neguje sećanje na čoveka koji je promenio svet.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Horoskop za jul: Ovnu može da se vrati bivša ljubav, Raku bolje finansije, a Ribe će više izlaziti
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.