![](https://xdn.tf.rs/2025/02/06/pexels-polina-kovaleva-5927811-1-670x447.webp)
Nisam se umivala 6 meseci: Evo šta mi je dermatološkinja rekla kada sam morala da je posetim
Ako ste ikada doživeli napad dermatitisa, znate koliko taj svrab ili crvenilo mogu da budu naporni, ali i otporni na sve vrste krema. Štaviše, nekada se čini kao da svaki proizvod deluje suprotno.
U toj neumornoj borbi sa ovim problemom spremni smo na skoro sve - čak i da preskočimo umivanje.
O tome je govorila i Violeta Valdes, čiju vam priču prenosimo u celosti:
"Da li treba da se umivamo ujutru ujutru? Odgovor deluje očigledno i verujem da bi svako odmah rekao "da“, ali zapravo, ovo je dilema oko koje se spore mnogi stručnjaci unutar zajednice za negu kože.
Nakon što sam se duže vreme borila sa ozbiljnim dermatitisom, dermatolog mi je predložio šokantno rešenje — da prestanem da se umivam svakog jutra i umesto toga koristim samo nekoliko propisanih masti.
Ideja o pojednostavljenju rutine bila mi je izuzetno privlačna. Svaki put kada bih se umivala, stanje mog ekcema se pogoršavalo. Međutim, pre nego što sam se odlučila na ovaj korak, želela sam da čujem i drugo mišljenje — francuska farmaceutkinja Naša Bonžou smatrala je da je to dobra ideja.
„Umivanje kože ujutru uklanja delikatan sloj sebuma koji koža proizvodi tokom noći kako bi se zaštitila od spoljašnjih faktora poput zagađenja ili bakterija“, objašnjava ona. „Taj sebum je efikasan prirodni štit koji ima mnoge koristi za kožu, tako da je šteta uklanjati ga.“
Nisam tražila dodatne dokaze; odlučila sam da prestanem s umivanjem ujutru.
I, šta se desilo?
"Nakon šest meseci moja koža bila je mnogo mirnija, ali postojala je i negativna strana — izgledala je beživotnije i pomalo masno, što mi se nije dopalo. Zato sam odlučila da poslednjih nekoliko nedelja probam ispiranje samo vodom (bez kozmetičkih proizvoda) i da potražim savete dermatološkinje Palome Boregon. Njen odgovor me je šokirao.
„To što se ne umivaš ujutru je greška,“ kaže ona. „To je zapravo veoma važno. Potrebno je očistiti kožu kako bi proizvodi naneseni ujutru mogli dobro da se apsorbuju. Takođe, kada se umivamo ujutru, uklanjamo proizvode koji su naneseni prethodne noći, posebno kiseline poput retinola, koje ne bi trebalo izlagati suncu.“
![](https://xdn.tf.rs/2025/02/06/pexels-a-darmel-8990463-460x0.webp)
A šta je sa „izuzetnim prirodnim štitom“ o kojem je Bonžou govorila?
„Ne bismo trebali prestati da peremo lice ujutru,“ kaže ona. „Naprotiv, taj uljani sloj je zapravo sjaj koji primećujete, pa je bolje oprati ga i zatim kožu hidrirati specifičnim proizvodima kako bi se izbegao prekomerni sjaj.“
A kada imamo problem s kožom?
Ona je priznala da je moj slučaj donekle specifičan zbog dermatitisa, dodajući: „Uopšteno, niko ne bi trebalo da preskoči jutarnje umivanje, osim pacijenata sa veoma suvom kožom ili atopijskim dermatitisom, pa nije preporučljivo često pranje sapunom i vodom, jer je njihov zaštitni sloj kože slabog kvaliteta.“
Na kraju, ona je podvukla da samo one osobe sa izrazito osetljivom kožom treba da biraju umivanje samo vodom - ili da se ne umivaju uopšte, dodajući: „To nikada ne bih preporučila pacijentima sa masnom kožom, na primer.“
Sve u svemu, činilo se da nisam previše grešila kada sam prešla na ispiranje samo vodom. Nastaviću sa duplim čišćenjem svake večeri kod kuće kako bih poboljšala sjaj i podstakla obnovu ćelija, a insistiraću na proizvodima koji regulišu lučenje sebuma. Poželite sreću meni i mojoj koži", zaključuje ona.
(Ona.rs/Vogue)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: TikTokerka otkrila kako korektorom "podići" lice
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.