![Robert Charles Albon Robert Charles Albon](https://xdn.tf.rs/2025/02/15/robert-charles-albon-670x447.webp)
Par se nadao bebi iz snova, a dobio horor priču: Sud upozorava na donora sperme koji je napravio 180 beba
Donor sperme koji tvrdi da je otac više od 180 dece iskorišćen je od strane sudije kao primer opasnosti od neregulisanog procesa donacije sperme. Robert Čarls Albon, koji sebe naziva Džo Donor, tvrdi da je postao otac dece širom sveta, od Kine do Australije, nakon što je oglašavao svoje usluge na internetu.
Međutim, korišćenje njegovih usluga pretvorilo se u „horor priču“ za jedan par, jer ih je tužio zahtevajući roditeljska prava nad njihovim detetom.
Sudski proces i odluka
Izuzetno je retko da roditelj u porodičnim sudskim sporovima bude javno identifikovan, ali je sudija porodičnog suda odlučio da je u javnom interesu da se Albon imenuje.
U presudi, Džonatan Fernes KC naveo je da želi da zaštiti žene od mogućih posledica neregulisane donacije sperme i da ih upozori na korišćenje usluga Albon-a.
Beba u ovom slučaju začeta je putem injekcije špricem od strane istopolnog para, iako je Albon tvrdio da je u tajnosti imao seksualni odnos sa biološkom majkom na zadnjem sedištu automobila, što je sud odbacio kao neistinu.
Porodični sud u Kardifu čuo je da je Albon, koji ima oko 50 godina, „stranac“ za dete i da ga je video samo deset minuta kada je beba bila stara nekoliko nedelja, radi jedne fotografije.
![Robert Charles Albon Robert Charles Albon](https://xdn.tf.rs/2025/02/15/robert-charles-albon2-460x0.webp)
Albon je podneo zahtev sudu za roditeljsku odgovornost, da bude upisan u izvod iz matične knjige rođenih i da se promeni ime deteta.
Pokušaj kontrole i posledice
Albon je takođe želeo da se nebiološka majka deteta naziva „tetkom“ umesto majkom, uprkos tome što je ona od rođenja bila roditelj.
Obe majke su izjavile da su sudski postupci, koji su trajali više od dve godine, doprineli raspadu njihove veze.
Sud je čuo da je biološka majka patila od anksioznosti, depresije i suicidalnih misli koje su bile pogoršane slučajem.
Presuda iz 2023. godine, koja je tek sada objavljena, navodi da je Albon tvrdio da želi da „zaštiti dobrobit“ deteta, dok je zapravo bio „potpuno sebičan“.
Sudija Fernes je zaključio: „Izabrali su donatora sperme koji je oglašavao da će prepustiti majci odluku o kontaktu sa detetom. Njegovi sopstveni objavljeni materijali na društvenim mrežama to potvrđuju.“
Sud je utvrdio da je Albon, koji je poreklom iz Sjedinjenih Američkih Država, ali živi na severoistoku Engleske, pokrenuo porodični postupak kako bi poboljšao svoj imigracioni status u Velikoj Britaniji, što on negira.
„U stvarnosti, on je čovek koji želi da ima kontrolu“, dodao je sudija Fernes.
„Žene i deca mu izgledaju kao roba dok nastoji da poveća broj svoje dece širom sveta – Kina, SAD, Argentina, Australija i Velika Britanija, samo su neke od zemalja u kojima je postao otac.“
Ograničavanje kontakta i upozorenje javnosti
Sud je presudio da „nema pozitivne dobrobiti“ u promeni imena deteta i da direktan kontakt između Albona i deteta nije u najboljem interesu deteta.
Ni jedna majka nije bila protiv „kontaktiranja putem pošte“, što znači da Albon može slati godišnju čestitku ili e-mail koji će se čuvati dok dete ne bude dovoljno staro da razume od koga je.
Albon se oglašava na društvenim mrežama poput Fejsbuka i Instagrama i donira spermu raznim metodama, uključujući veštačku oplodnju i prirodnim putem kroz seksualni odnos.
U intervjuu za The Sun u avgustu prošle godine, izjavio je: „Imao sam oko 180 živorođene dece i upoznao sam oko 60 njih.“
„Možda nikada neću videti mnoga od njih, to zavisi od odnosa sa njihovim majkama… ali bih voleo da imam neki vid odnosa sa decom.“
Rizici neregulisane donacije
Ne-biološka majka iz ovog slučaja opisala je Albonove zahteve za roditeljskim pravima kao „noćnu moru i horor priču“.
„Veruje da svet treba da zna za rizike neregulisane donacije sperme“, rekao je sudija Fernes.
„Javnost i žene koje žele da zatrudne treba da budu svesne da postoji rizik od slične 'horor priče'.“
Sudija je naglasio da želi „da zaštiti žene od mogućih posledica neregulisane donacije sperme, ali i od Džo Donora lično“.
„On je čovek koji namerava da nastavi sa doniranjem sperme i ranjive žene koje su zainteresovane za ovakve usluge treba da budu potpuno svesne rizika povezanim sa njim“, dodao je.
Neobično u ovom slučaju je i što je staratelj koji je postupao u ime deteta podneo je zahtev da presuda bude objavljena i da otac bude imenovan.
Tvrdilo se da je važno da javnost bude svesna opasnosti od nezvanične donacije sperme. Obe majke su se složile sa objavljivanjem presude.
Autoritet za humanu fertilizaciju i embriologiju (HFEA) izjavio je da je „uvek bezbednije koristiti doniranu spermu“ u klinikama koje imaju licencu, gde postoje zakoni i smernice za zaštitu pacijenata i donatora.
(Ona.rs / BBC)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Roditeljstvo u fokusu: Kako prepoznati prve simtome dijabetesa
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.