Psiholog otkriva moćnu rečenicu koja rešava sve dečje izlive besa: "Jedna stvar je ključna, ali nije laka"

K. M.
K. M.  
  • 0

Ljutnja je jedan od najtežih osećaja za decu, a roditeljima može biti jednako izazovno nositi se s detetom koje proživljava frustraciju ili bes. Bez obzira na to da li je u pitanju malo dete koje baca igračku, školarac koji ljutito odlazi, tinejdžer koji prevrće očima ili odraslo dete koje vas optužuje za greške iz prošlosti, način na koji reagujemo u tim napetim trenucima može ili pogoršati sukob ili doneti smirenje.

Terapeut i psiholog Džefri Bernstajn otkrio je za Psychology Today da postoji jedna jednostavna, ali efikasna fraza koja može gotovo odmah smiriti ljutito dete, bez obzira na uzrast, a to je fraza: "Vidim da si sada uznemiren/a. Tu sam za tebe."

Bernstajn ističe da ova fraza „može delovati jednostavno, ali nosi duboku psihološku snagu“. Smatra da je fraza delotvorna jer istovremeno postiže tri stvari:

2055595556 Foto:Shutterstock

Priznaje osećanja deteta

Rečenica "Vidim da si uznemiren/a." pokazuje im da su njihove emocije važne. Deca (kao i odrasli) često pojačavaju svoje reakcije kada imaju osećaj da ih niko ne sluša. Validacija osećanja sprečava takav razvoj situacije.

Pruža osećaj sigurnosti umesto otpora

Umesto da odmah pređete na ispravljanje ponašanja rečima poput "Smiri se!" ili "Preteruješ!", ova fraza im daje do znanja da ste uz njih, odnosno da nisu sami. Ljutnja često prikriva dublje osećaje straha, tuge ili frustracije.

Podstiče povezanost umesto kontrole

Ljudi, pa tako i deca, opiru se kontroli, naročito kada su preplavljeni emocijama. Ako im u trenucima ljutnje kažete šta da rade, mogli bi se još više povući. Ponudom svoje prisutnosti i podrške menjate dinamiku – umesto borbe za moć, stvarate priliku za povezivanje. Važno je dati detetu prostor da se smiri bez osećaja osude.

Kako ovu frazu koristiti na pravi način

1583668873 Foto:Shutterstock

Pored objašnjenja zašto je ova fraza efikasna u smirivanju dece, terapeut je podelio i savete za roditelje i staratelje kako da je pravilno primene u ovakvim situacijama:

Ostanite smireni: Ton vašeg glasa je ključan. Iako je ovo nekad najteže za roditelje u ovim trenucima, izgovorite je s toplinom, a ne s frustracijom.

Koristite nežan govor tela: Spustite se na nivo mlađe dece, a tinejdžerima i odraslima ostavite prostor ako im treba.

Dajte im vremena: Možda neće odmah odgovoriti, ali vaše reči će im ostati u mislima.

Pratite kada budu spremni: Nakon što se smire, pomozite im da obrade emocije i pronađu rešenja.

(Ona.rs/Index.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Roditeljstvo u fokusu: Kako pripremiti dete na moguće vršnjačko nasilje?

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica