
Na sutrašnji praznik posebno je važno deci uraditi jedno: Ove stvari nikako ne uzimajte u ruke, vodite računa
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju praznik posvećen Svetoj velikomučenici Irini, jednoj od najpoštovanijih svetiteljki u pravoslavnom kalendaru. Njeno ime, koje u prevodu znači "mir", simbol je snage vere, ali i nesalomivosti duha pred progonima i iskušenjima.
Od carskog dvora do večnog spokoja
Životni put ove svetice bio je izuzetno zanimljiv.
Sveta Irina, čije je svetovno ime Penelopa, još od malih nogu učena je o hrišćanstvu, a naročito je to bilo izraženo jer je živela u četvrtom veku nove ere.
Hrišćanskim vrlinama i veri u Hrista učio ju je Alijan, njen lični učitelj. Upravo iz tog razloga, mučena je od strane četvorice rimskih careva. Muke su je dovele u Mesembriju, današnji Nesebar u Bugarskoj, gde je stradala od ruke cara Savorija, ali ju je Bog vaskrsao.
Njena predanost Bogu i Hristovom učenju izazvala je gnev tadašnjih careva, pa je zbog vere bila mučena od strane čak četiri vladara. Ipak, prema predanju, čudesnim intervencijama Božjih anđela - Irina je ostajala nepovređena.
Car Sedekija je zakopao do glave u jendek napunjen zmijama i škorpijama, ali je anđeo usmrtio otrovne životinje i sačuvao devicu nepovređenu. Tada isti car je pokušao da je prestruže testerom, no testera se odbijala od njenog tela kao od kamena. Pokušao je i da je veže za točak pod vodenicom i pusti vodu, ali voda nije htela da teče, već je stajala, pa je devica ostala živa i zdrava. Anđeli tad otvoriše zemlju i progutaše njene mučitelje.
U gradu Mesemvriji, car Savorije je, prema predanju, ubio svetu Irinu. Ali tada se dogodilo još jedno čudo.
Bog je nju oživeo. Videvši to, car se svojim brojnim podanicima preobrati u hrišćanstvo i pokrsti se. I tako je sveta Irina svojim stradanjem i čudesima privela u veru Hristovu preko sto hiljada neznabožaca.
Na kraju, sama je legla u grob i naredila da se zatvori. Kada su ga otvorili posle četiri dana – njenog tela nije bilo. Ovaj nestanak simbolično se tumači kao njeno uznesenje i potvrda svetiteljskog statusa.
Tako je postala svetica i mučenica Irina, koja je sve žrtvovala i sve pretrpela, kako bi se Bog što više proslavio među ljudima.
Narodni običaji i zabrane
Na taj dan, prema narodnim verovanjima i običajima, izbegavaju se svi poslovi koji uključuju oštre predmete - kao što su sečenje, testerisanje, pa čak i šišanje.
Prema narodnim običajima na današnji dan, a u slavu velikomučenice Irine, nikako ne valja koristiti oštre predmete, seći ili testerisati građu. Danas se ne seku nokti, niti šiša kosa, jer se veruje da ćete tako navući nesreću na sebe.
U nekim selima sačuvao se i običaj koji se tiče dece: veruje se da ako mališani popiju vodu koja je odstajala jedan dan, ona će im doneti snagu sličnu onoj koju je imala svetiteljka Irina.
U selima se još i praktikuje da deca piju vodu koja je odstajala jedan dan, jer se veruje da će im dati snagu koja je imala velikomučenica Irina.
Tropar Irini, glas 4. Ovčica Tvoja Isuse, Irina, zove silnim glasom: „Tebe Ženiče moj ljubim i tražeći Te stradam, i raspinjem se i sahranjujem u krštenju Tvome. I stradam radi Tebe, da bih carstvovala s Tobom, i umirem za Tebe, da bih živela s Tobom. Primi me kao čistu žrtvu, s ljubavlju žrtvovanu za Tebe.“
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Premijera drugog dela predstave "Više od igre" u Beogradskom dramskom pozorištu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.