Nova studija pokazala: Ovo su skriveni rizici u dušecima za decu koje svaki roditelj TREBA da zna

B. P.
B. P.  
  • 0

Nova istraživanja ukazuju na to da deca mogu biti izložena toksičnim hemikalijama dok spavaju, ali stručnjaci kažu da roditelji mogu preduzeti praktične korake kako bi to izbegli.

Izbor i održavanje sigurnog prostora za spavanje za dete je prioritet roditelja, čak i pre nego što njihova mala beba dođe na svet. Međutim, dva nova istraživanja sugerišu da dušeci koji su dovoljno čvrsti da dete može sigurno spavati na njima mogu ispuštati toksične hemikalije za koje prethodna istraživanja ukazuju da su povezane sa odloženim razvojem i poremećajima u endokrinom sistemu.

- Da, nalazi su zabrinjavajući, ali oni nas osnažuju sa znanjem i izborima. Dobre vesti su: Ne morate da prepravljate celu dečiju sobu ili trošite hiljade dolara da biste napravili razliku - kaže Kristen Kuk, pedijatar.

Šta istraživanja kažu o hemikalijama u dušecima za decu

Kratak odgovor je da nam ona govore da dušeci sadrže mnogo hemikalija koje su poznate kao štetne za ljude, a posebno za decu.

Najnovije istraživanje od pre mesec dana

U novom istraživanju objavljenom 14. aprila 2025. u časopisu Environmental Science & Technology, istraživači su merili hemikalije u vazduhu 25 dečijih soba. Deca su bila u uzrastu od šest meseci do četiri godine. Autori su pronašli visoke nivoe ftalata, usporivača gorenja i UV filtera. Najveći nivoi ovih hemikalija pronađeni su u blizini dečijih kreveta.

Zašto? To je ono što su istraživači želeli da saznaju kada su sproveli prateće istraživanje. Tim je testirao 16 novih dečjih dušeka i shvatili su da su ovi dušeci kritičan izvor hemijske izloženosti i sproveli simulaciju.

- Otkrili su da su mnoge od ovih emisija bile najviši u novim, jeftinim dušecima i da je telesna temperatura i pritisak deteta povećao otpuštanje ovih hemikalija. Ftalati, koji se koriste u plastici i vodootpornim navlakama i usporivači gorenja su dodati radi sigurnosti od požara. UV filteri pronađeni su u koncentracijama u blizini mesta na kojem dete lako može da ih udahne. Impikacija ovih istraživanja je da dušeci za decu negativno utiču na razvojni mozak i endokrini sistem - izjavila je Kuk.

nemirna besna deca se igraju lupaju Foto: Shutterstock/Juliya Shangarey

Ona me želi da podiže paniku među roditeljima.

- Trenutno nema dokaza da hemikalije u dušecima definitivno uzrokuju razvojne kašnjenja ili probleme sa funkcionisanjem endokrinog sistema. Nažalost, štetne hemikalije su svuda. Ova istraživanja nisu merila kako se izloženost dušecima upoređuje sa drugim svakodnevnim izloženostima hemikalijama - izjavila je ona.

Šta roditelji mogu da urade

Iako istraživanja nisu savršena niti konačna, stručnjaci s kojima su razgovarali roditelji nisu odbacili istraživanja ili potencijalne štete.

- Da, dušeci za decu sadrže toksične hemikalije, ali svakodnevni rizici su obično mali. Ono što je važno je da se ova mala izloženost vremenom sabira poput malih izbora koje pravite da biste zaštitili zdravlje deteta. To su dobre vesti koje roditelji treba da znaju; zaštitni izbori se takođe sabiraju - kažu stručnjaci.

Evo nekoliko praktičnih koraka koje roditelji mogu da preduzmu.

Staphylococcus stafilokokus bakterije Foto: Shutterstock

Proverite etikete

Neki dušeci sertifikovani da imaju niske emisije i ne sadrže toksične hemikalije ili supstance. Savet je da potražite proizvode koji su Greenguard Gold Certified, GOTS Organic Certified ili OEKO-TEX Standard 100“.

Provetravanje

Drugi naziv za oslobađanje isparivih organskih hemikalija u vazduh iz materijala kao što su dušeci je najviši kada ga otpakujete. Zato je najbolje da s vremena na vreme provetrite dušeke kada ga raspakujete i to nekoliko dana pre nego što ga unesete u kuću i počne dete da ga koristi.

Hemikalije su najjače kada ih prvi put otpakujete, zato ih provetrite nekoliko nedelja i onda koristite.

Odaberite neutralne boje

Dušeci neutralnih boja su više od smirujućih i estetski prijatnih. Manje je verovatno da će sadržati UV filtere koji se dodaju da spreče izbledelost.

Često perite

Redovno pranje posteljine i odeće može pomoći da se smanje rizici od izloženosti hemikalijama. Posteljina i odeća deluju kao zaštitna barijera i mogu apsorbovati neke od kontaminanata, smanjujući izloženost. Zato je najbolje da posteljinu perete jednom nedeljno.

Minimalizam u bilo kom uzrastu

Smernice za spavanje Američke akademije za pedijatriju se odnose na prvu godinu života i savetuju da se ne koriste pokrivači ili igračke u krevetu. Savet stručnjaka je da se minimalizuju dodaci u krevetu poput plišanih životinja ili jastučića, koji mogu sadržavati toksične aditive.

(Ona.rs/Parents)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ima li šta slađe: Svi bismo voleli da nam ove razigrane krznene loptice ulepšaju ponedeljak jutro

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica