Iza raskoši Bakingemske palate kriju se mračne tajne: Kako kraljevske sluge kradu zlato, poklone i posteljinu

 
  • 0

Rad u britanskoj kraljevskoj porodici odavno se smatra vrhunskim priznanjem, ali realnost je daleko od bajke. Plata nije razlog zbog kog se ljudi odlučuju za ovu poziciju - privilegija, neprekidna lojalnost i striktna pravila su ono što ih veže doživotno za dvor. Iza raskošnih zastora i bajkovitih scena krije se svet intriga, ponekad i krađa, a pojedini članovi osoblja prerastaju u prave kraljevske "kolekcionare" dragocenosti koje bi morale da ostanu pod ključem.

Posao koji je čast i breme

Rad u kraljevskoj porodici znači život ispod strogih pravila, sa obezbeđenim smeštajem i hranom, ali i skromnom platom koja nije ni blizu luksuza. Uslovi su takvi da se služba često nastavlja decenijama, dok smrt ili penzija ne prekine to "večito" zaposlenje. Služenje kraljevima i kraljicama može biti odskočna daska za buduće angažmane u bogatim privatnim kućama širom sveta, ali nije retkost da se radnici dvora snalaze u sivim zonama kako bi dopunili svoj budžet.

Bakingemska palata Foto: Jonathan Brady / PA Images / Profimedia

Nestali predmeti i pokloni

Slab sistem kontrole imovine i netransparentno vođenje evidencije stvaraju savršenu priliku za malverzacije. Pokloni stranih diplomata i bogataša često "nestaju" iz palate - zlato, srebro, luksuzni ramovi, brendirani suveniri završavaju u rukama zaposlenih. Da li su to pokloni ili krađe? Granica je mutna, jer je zvanično kraljevskoj službi dopušteno zadržati određene stvari.

Najpoznatiji primer je Harold Braun, batler princeze Margaret, koji je na aukcijama prodavao lične predmete kraljičine sestre. Još šokantniji slučaj je pomoćni kuvar iz Bakingemske palate, koji je ukrao 77 predmeta vrednih oko 100.000 funti, a prodao ih za svega 7.800 funti na internetu, pre nego što je otkriven i osuđen.

Pol Barel - čovek koji je opljačkao princezu Dajanu

Najpoznatiji "kolekcionar" kraljevskih dragocenosti svakako je Pol Barel, batler princeze Dajane. Nakon njene tragične smrti, on je zadržao hiljade njenih ličnih stvari: od fotografija, dokumenata, preko odeće i posteljine, pa do dragocenih poklona. Pravdao se da ih čuva u ime uspomene, ali je raskrinkan kada je pokušao da proda vredan svadbeni poklon Čarlsa i Dajane.

Princeza Dajana, Diana Foto: Times Newspapers / Shutterstock Editorial / Profimedia

Loša praksa prema osoblju

Nezadovoljstvo službenika nije retkost, naročito kada se penzionišu ili dožive stroge uslove iseljenja iz kraljevskih rezidencija. Upravitelj kraljice majke Elizabete Bouz-Lajon javno je kritikovao postupak, jer mu je nakon smrti kraljice dodeljeno samo tri meseca da napusti službeni stan. Takvi su standardi, ali ponekad deluju hladno i neljudski.

Kraljica Elizabeta II ostala je upamćena kao izuzetno ljubazna prema osoblju. Međutim, njeni naslednici nisu svi pokazivali isti nivo bliskosti i razumevanja. Princ Čarls, kao princ od Velsa, bio je poznat kao zahtevni poslodavac, često kontaktirajući osoblje van radnog vremena. Megan Markl imala je reputaciju osobe koja je stvarala tenzije među zaposlenima. S druge strane, princ Vilijam i Kejt Midlton važe za pristupačne i korektne šefove.

Mnogi bivši članovi kraljevskog osoblja odlučuju da progovore o svom iskustvu i time često izazivaju skandale koji potresaju ugled monarhije. Knjige i intervjui otkrivaju detalje iz privatnog života članova kraljevske porodice, nepoznate široj javnosti, razotkrivajući i glamur i senke života u dvoru.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Angelina Topić Srbiju vodila ka opstanku, evo šta je poručila nakon toga

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica