„Mama, imala sam strašnu saobraćajku!“ - čula je glas svoje ćerke i zanemela. A onda je shvatila jezivu istinu

M. M.
M. M.  
  • 0

U sekundi se srušila. Glas koji je zvučao identično kao njenoj ćerki plakao je, molio, vrištao. Ali istina je bila daleko od onoga što je Sharon poverovala.

Zamislite da Vam zazvoni telefon, vidite broj svoje ćerke i u slušalici čujete njen histerični plač: „Mama, imala sam strašnu nesreću... molim te, pomozi mi!“ I bez da razmišljate, radite sve što je potrebno da je spasete.

To se tačno dogodilo Šeron Brajtvel iz Floride. Samo što – osoba koja je plakala nije bila njena ćerka. Bio je to savršeno klonirani glas, generisan veštačkom inteligencijom.

Telefonski poziv koji joj je slomio srce – i oteo 15.000 dolara

Bilo je 9. jula kad joj je zazvonio telefon. Na ekranu je pisalo ime njene ćerke Ejpril. Ubrzo je usledilo jecanje, glas pun panike i rečenica koju nijedna majka ne želi da čuje:

„Mama, udarila sam trudnicu dok sam kuckala poruku u vožnji. Zatvaraju me!“

Zatim se na telefon uključio muškarac koji se predstavio kao advokat. Tražio je 15.000 dolara za kauciju, jer je Ejpril – navodno – zadržana u pritvoru. Šeron je, u potpunom šoku, podigla novac i isporučila ga po instrukcijama.

Žena devojka planinarenje mobilni telefon ranac Foto: Shutterstock

Ali horor tu nije stao – usledio je još jedan poziv, još veća laž

Nekoliko sati kasnije, prevaranti su se ponovo javili. Ovoga puta sa još težom pričom: trudnica koju je Ejpril udarila izgubila je bebu, i preti tužbom ukoliko se ne uplati dodatnih 30.000 dolara.

U tom trenutku, Šeronin unuk je posumnjao. Uz pomoć porodičnog prijatelja, uspeli su da dođu do prave Ejpril – koja je, u tom trenutku, bila na poslu, živa, zdrava i bez pojma o svemu.

„Kada sam čula njen pravi glas, srušila sam se. To su bili zvuci iz mene koje nikada pre nisam ispuštala“, priznala je Šeron.

Glas je bio lažan – ali strah i šteta su bili stvarni

Ejpril Monro, Šeronina ćerka, kasnije je objasnila da su joj prevaranti klonirali glas pomoću veštačke inteligencije. Dovoljno je bilo nekoliko sekundi audio snimka – i nastao je identičan glas.

„Glas je zvučao tačno kao moj. Mama i sin su bili u šoku, potpuno uvereni da sam to ja“, napisala je Ejpril na stranici za prikupljanje pomoći.

Cela porodica je već bila u stresu – a ovo je bila kap koja je prelila čašu

Šeronin suprug je u isto vreme prolazio kroz komplikovanu operaciju i borbu sa demencijom. Porodica je već bila iscrpljena i ranjiva, a upravo su takvi – kažu stručnjaci – najčešće mete ovakvih prevara.

„Jedino što sada želimo jeste da druge upozorimo, da se ovo ne bi dešavalo i drugim porodicama“, poručila je Ejpril.

AI prevare su sve češće – i sve uverljivije

Policija u okrugu Hilsboro potvrdila je da je istraga u toku, a slučaj je predat istražiteljima. Istovremeno, stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da je generisanje glasova putem AI tehnologije postalo toliko realistično da većina ljudi ne može da prepozna razliku.

Dovoljno je par sekundi glasa sa TikToka, YouTube-a ili govorne poruke – i „savršena kopija“ je spremna da Vas prevari.

Vlada Velike Britanije upozorila je da prevaranti danas koriste sofisticirane metode bazirane na analizi ogromnih količina podataka – a upravo zato je osnovan i Institut za bezbednost veštačke inteligencije.

Kako da se zaštitite?

  • Uvek proverite autentičnost poziva pre nego što reagujete
  • Ako Vam se javi član porodice koji deluje uznemireno, pokušajte da ga pozovete direktno
  • Razmislite o „tajnom kodu“ unutar porodice – rečenici koju znate samo Vi
  • Prijavite svaki sumnjiv slučaj policiji i bankama

(Ona.rs / Mirror)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Stručnjak iz Srbije o razlikama između američkog i kineskog modela veštačke inteligencije

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica