Letovalište koje je izuzetno posvećeno održivosti nalazi se na obalama Crvenog mora
Na obalama Crvenog mora leži El Guna, egipatsko letovalište koje nastoji da učini sve kako bi maksimalno zaštitilo životnu sredinu.
U novembru ove godine će u Šarm el Šeiku biti održana 27. Konferencija Ujedinjenih Nacija o klimatskim promenama, poznata kao COP27. Ali ono sa čime mnogi nisu upoznati jeste da je El Guna bila fokusirana na održivost mnogo pre postojanja COP-a.
- Stvaranje zatvorenog, samoodrživog ekosistema uvek je bio cilj za El Gunu – rekao je za BBC Omar El Hamamsi, izvršni direktor švajcarske kompanije „Orascom Development“, koja je izgradila ovo letovalište i njime upravlja.
El Guna je zamišljena kao idilično odmaralište na obali još 1989. godine. Ideja je potekla od Samiha Savirisa, egipatskog preduzetnika i inženjera u pomenutoj kompaniji.
Naziv ovog interesantnog i po mnogo čemu jedinstvenog letovališta potiče od pojma laguna, koji je potpuno u skladu sa celokupnim konceptom. Izgrađena na 20 ostrva, povezanih kanalima, El Guna je poznata po brojnim lagunama, tirkiznoj boji mora i peščanim plažama.
Posetiocima se nudi mogućnost izbora između 18 hotela. U letovalištu se nalaze i dva golf terena, koja se navodnjavaju recikliranom vodom i iz gradskih postojenja za desalinizaciju. Za oktobar ove godine je najavljen i filmski festival u El Guni, a turisti mogu da uživaju i u ronjenju ili jedrenju, kao i u drugim zabavnim aktivnostima.
U gradu postoje i škola, biblioteka i bolnica, ali i univerzitet i sakralni objekti, što je sasvim dovoljno za oko 24.000 stanovnika. Zanimljivo je da El Guna ima čak i fudbalski tim, koji učestvuje u egipatskoj „Premijer ligi“.
Budući često hvaljen zbog svoje posvećenosti konceptu održivosti, grad je 2014. godine poneo laskavu titulu „Global Green Town“, čime je postao prvi na afričkom tlu i u arapskom regionu koji je tu nagradu osvojio. Ujedinjene Nacije dodeljuju tu nagradu gradovima koji ulažu napor da idu u smeru ekološke održivosti i zelenije zajednice.
Nešto ranije, u saradnji sa egipatskim ministarstvom turizma i ekonomske saradnje i razvoja, te sa komercijalnim turističkim operaterima, El Guna je pokrenula Inicijativu za hotel „Green Star“, prvi nacionalni program eko-sertifikacije na Bliskom Istoku u oblasti turizma. U pitanju je inicijativa koja ima za cilj borbu protiv rizika za životnu sredinu, poput smanjenja vode i povećanja zagađenja.
Na brojnim lokacijama u ovom egipatskom letovalištu mogu se videti namenski aparati za reciklažu, ali i egipatski prevoz, poznati „tuk-tuk“ na solarni i električni pogon, te električni sistem za deljenje bicikala, koji je pokrenut 2017. godine i prvi je takve vrste na tlu Afrike.
Arhitektura je inspirisana Nubijom, dizajnirana tako da postigne maksimalno pasivno hlađenje. U El Guni nije ništa čudno primetiti znakove, koji posetioce pozivaju na smanjenje potrošnje deterdženta i vode, dok u hotelima postoje namenske eko slavine, a plastične slamčice i plastična ambalaža ovde ne postoje.
Budući da se više od 85% otpada reciklira i ponovo koristi, to se El Guna može pohvaliti sistemom nula otpada. Reciklira se i voda. Oko 6.700 kubika otpadnih voda se reciklira na dnevnom nivou, a zatim koristi uglavnom za navodnjavanje. Oko 95% potreba stanovnika El Gune za pitkom vodom obezbeđuju dva postrojenja za desalinizaciju na niskim temperaturama.
U fabrici za reciklažu se sva plastika pretvara u vreće za smeće, odeću i vešalice, dok stanovnici u velikom obimu namirnice nabavljaju od lokalnih proizvođača. Osim maslinovog ulja, farma „El Guna“ proizvodi i ulje jojobe, vunu, meso i urme. Postoji i osam gradskih ribljih laguna, koje nude sveže plodove mora.
Nije ništa neobično ni to što se u baštama hotela u ovom letovalištu uzgajaju povrće i začinsko bilje, a u gradu se mogu videti i brojna stabla smokava, manga i nara.
Uprkos težnjama ka održivosti, menadžerski tim ovog grada priznaje da postoji određena doza napetosti između stvaranja održivog odmarališta i činjenice da za njegovu izgradnju moraju biti raskrčeni netaknuti prirodni pejzaži, uz napomenu da većina turista u El Gunu dolazi avionom, što se ne može okarakterisati kao prihvatljiv i poželjan prevoz u ekološkom smislu.
- Na visokom nivou, ljudska intervencija uvek izaziva početni poremećaj – zaključio je El Hamamsi, uz napomenu da na dugoročnom nivou El Guna ima za cilj da postane prvi grad bez emisije ugljen dioksida u Africi.
Video: Božanstvena plaža u Kamenarima na koju bi se ovog časa mnogi preselili
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Branko Babić, kralj obrva, organizovao svinjokolj u svom selu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.