Zemlja bunkera, kanuna, mora i domaće rakije od šljiva sve je popularnija za srpske turiste
Tek nedavno su, čini se, srpski turisti počeli da otkrivaju destinacije u Albaniji. Posebno su u minulom periodu bili brojni turisti iz naše zemlje koji su se odlučivali za letovanje u ovoj zemlji, prosto zato što ulazak bio moguć bez ograničenja. Što se ne može reći za destinacije u drugim zemljama, koje tradicionalno posećuju srpski turisti.
Nezavisnost od Osmanskog carstva je Albanija stekla 1912. godine, koja se uzima za godinu nastanka moderne države. Osim sa našom zemljom, graniči se i sa Crnom Gorom, Severnom Makedonijom i Grčkom.
Uz Sarandu i Ksamil, poznata albanska letovališta su i Valona, Drač, Himara i Dhermi. Budući nedovoljno turistički razvijena, Albanija je i nepoznanica za mnoge. Ali kao i svaka druga zemlja, tako i ona ima neke neobičnosti, koje je izdvajaju u odnosu na druge.
Bunkeri, bunkeri i opet bunkeri
U periodu kada je komunizam bio zastupljen u zemlji, tokom vladavine Envera Hodže, vođena je briga o zaštiti stanovništva od potencijalnih neprijatelja, sakojim ciljem su i građeni bunkeri. Praktično, gde god je za to postojala mogućnost.
I mada se invazija od koje se u tom periodu strahovalo nikada nije dogodila, Albanija je jedna od retkih, ako ne i jedina zemlja na čijoj teritoriji postoji čak više od 750 hiljada bunkera.
Zanimljivo je pomenuti da su neki od tih bunkera danas iskorišćeni u potpuno druge svrhe, pa se u njima osim različitih ustanova kulture, nalaze i ugostiteljski objekti.
Nepisani, a važan zakon
Na teritoriji Albanije važi zakon poznat kao kanun. Smatra se tradicionalnim i prenosi se sa kolena na kolena, a tiče se odnosa svakog stanovnika zemlje prema drugim ljudima.
Tim zakonom je određeno da bi trebalo da se „ponašaju prema drugima po principima izuzetnog gostoprimstva, lojalnosti, poštenja i pravilnog ponašanja“, navodi „Albanija.rs“.
Rakija kao tradicionalno piće
Ako ste mislili da se samo u Srbiji tako proizvodi rakija, prevarili ste se. I Albanci se mogu pohvaliti domaćom rakijom od šljiva, koja se priprema na tradicionalna način.
Još je jedna zanimljivost vezana za građane ove zemlje i nudi objašnjenje zbog čega se u mnogim albanskim gradovima vodi računa o tome da postoje staze za pešake. Ne samo da stanovnici ove zemlje praktikuju običaj večernjih šetnji zbog druženja, već i zbog pozitivnog uticaja koji šetnja ima na varenje i zdravlje uopšte.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Natalija Avemaria, vlasnica, osnivačica i dizajnerka brenda Dress me in denim
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
535
Да ли сте реални???
Podelite komentar
ЈАја
Прво да поменете страдања у 1. Св.Рату , ,,Жуту кућу", учествовање приликом НАТО агресије , па тек онда њихов туризам !
Podelite komentar