Znate li kako je pita banica dobila ime? U Beloj Palanci saznali smo sve o ovom specijalitetu
Svake godine drugog vikenda u avgustu već 17 godina zaredom Bela Palanka je domaćin gastro-turističke manifestacije “Dani banice”, u čast pite koja je karakteristična za ovaj deo Srbije.
Iako banicu svojataju i Bugari, ona prava, starinska, od beskvasnog testa, nadevena najčešće sirom, a ponekad i višnjama, jabukama ili bundevom i obilno zalivena mašću, predstavlja gastronomski zaštitni znak juga Srbije.
Belopalančani će vam reći da je najbolja banica upravo ona koja se sprema u njihovom mestu i okolnim selima. Ali, kakva bi to pita bila kad ne bi imala konkurenciju i u drugim delovima Srbije? Domaćice iz Niša, Niške Banje, Pirota, Surdulice, Svrljiga i drugih gradova takođe veruju da je njihova banica najbolja, pa dolaze u Belu Palanku da pokažu svoje umeće u spravljanju ovog specijaliteta.
Druženje je, naravno, na prvom mestu, a onda i takmičenje i uživanje u pitama čiji se miris širi Belom Palankom.
Tako je bilo i proteklog vikenda. U varoš koja broji manje od 10.000 stanovnika slili su se gosti iz cele Srbije, ali i Bugarske, Slovenije, Italije, Mađarske… Mnogi su došli da uživaju u banici, ali i da predstave specijalitete svoje nacionalne kuhinje i tako upute gastro-pozivnicu posetiocima “Dana banice” da posete njihovu domovinu.
Banica je, kako i dolikuje, bila zvezda trodnevne manifestacije koja ima 17-godišnju tradiciju. Kako su nam otkrile takmičarke, ova pita ima veoma interesantan istorijat.
Naziv je dobila po iznenadnim gostima koji bi banuli kod rođaka ili prijatelja u ovaj kraj. Domaćice bi brzo zasukale rukave i napravile pitu od brašna, sira i masti; nisu imale kad da čekaju da testo naraste, pa otud u testo nije ni stavljan kvasac. Ali, to nije bila prepreka da banica bude “prste da poližeš”, bilo da je nadevena sirom, jabukama, višnjama ili bundevom.
U današnje vreme originalna belopalanačka banica ima više “izdanja”; domaćice je prave i od integralnog brašna, nadevaju malinama, aronijom, kupinama i drugim voćem, ali one izvorne verzije i dalje su na gastronomskom tronu.
Tome u prilog govori i činjenica da se veliki broj posetilaca Bele Palanke okupio oko tepsije u kojoj je bila džinovska banica sa sirom. Izašla je iz kulinarske radionice prošlogodišnjeg pobednika “Dana banice”, što je inače tradicija ove manifestacije, a težila je više od 30 kilograma. Uprkos tome, bila je razgrabljena za tili čas.
Nagrade
Milica Rančić iz Medoševca pobedila je u takmičenju za najbolje aranžiran sto, dok su u kreativnoj kategoriji dodeljene četiri nagrade. Prvo mesto pripalo je Juliji Veljić iz Niša, drugo njenoj sugrađanki Dragici Stanković, a na trećoj poziciji našle su se dve takmičarke - Aleksandra Stojković iz Trgovišta i Marija Kostadinović iz Niša.
U integralnoj kategoriji pobedu je odnela Slavica Todorović iz Medoševca, dok su se na drugom, odnosno trećem mestu našli Vladan Stankov iz Pirota i Slavica Janačković iz Niša.
Dodeljene su i posebne nagrade za najbolju slanu, odnosno slatku banicu.
U “slatkoj” kategoriji pobedila je Angelina Nikolić iz Bele Palanke, drugu poziciju zauzela je Marija Nešić iz Pirota, a treću Kristina Danković iz Bele Palanke.
Najbolju slanu banicu napravila je Dobrila Ranđelović Jevrić iz Ćuprije, dok su se na drugoj i trećoj poziciji našle slane banice koje su umesile Maja Sević iz Niša i Dragana Crnčević Tričković iz varoši domaćina manifestacije.
U novinarskoj konkurenciji najbolju banicu napravila je ekipa TV Prva.
Na Sajmu starih zanata u kategoriji najbolje tehničke izrade pobedili su Slobodanka Živković, Aktiv žena iz Svrljiga i Saša Pavlović iz Zaječara. Najuspešniji u kategoriji “Stari zanati u novom ruhu” bili su Zoran Osmanović iz Dolca, Jovica Conić iz Niša i Danijela Milenković iz Tamjanice. Za kreativnost i autentičnost nagrađeni su Stojan Kostić iz Donjeg Striževca, Ljubinka Mišić iz Svrljiga i Jelena Stamenković iz Niša.
Pored takmičenja u mešenju najbolje banice, posetioci Bele Palanke imali su prilike da posete Sajam starih zanata, da uživaju u kulturno-umetničkim programima i da prisustvuju promociji paprike “vrtke”.
Takođe, na “Danima banice” posebna pažnja posvećena je deci. Mališani su učestvovali u Dečjoj olimpijadi za izradu banice, a za njih su organizovane i radionice starih zanata i crtanja na brašnu.
Na Dečjoj olimpijadi prvo mesto dodeljeno je Uni Ignjatović iz Crvene Reke, drugo Emiliji Nikolić iz Bele Palanke, a treće Lenki Mitić iz Pirota.
A gde je dobra hrana, tu je i dobra muzika. Posetioci Bele Palanke imali su priliku da uživaju u koncertima “Crvene jabuke”, Željka Samardžića, Dejana Petrovića i “Big benda” i da iz varoši na jugoistoku Srbije ponesu predivne uspomene, kao i želju da opet dođu u ovaj kraj.
A Bela Palanka, iako nije turistički razvijena, i te kako ima šta da ponudi. Svrljiške planine, Suva planina, Sićevačka klisura, polja lavande koja čine da se osećate kao da ste zakoračili u Provansu, Divljansko jezero, brojne crkve i manastiri, kao i kulturno-istorijski objekti dovoljni su razlozi da se ova ljupka varoš nađe na vašoj turističkoj mapi. “Dani banice” su dovoljno dobar, ali ne i jedini razlog da se upustite u upoznavanje ovog dela Srbije.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Turizam u Ivanjici doživljava ekspanziju: Ovo su najatraktivnije destinacije
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gradjanin
Mmmmmm... volim sve sto je meŝeno, pite, banice, propeci... sa siromni jajima, mesom, kiselim kupusom, zeljem, koprivom, pa kada tome dodas jos domace ovče kiselo nista sladje
Podelite komentar
Tikva
Mema ti kod nas bundeve, samo tikva. Od tikvexse pravi pita tikvenik - prste da polizes
Podelite komentar