
Površinski mala zemlja, Slovenija je bogata izvorima lekovite vode i brojnim banjama
Još u vreme kada su tim područjem vladali Rimljani, bila su poznata lekovita svojstva termalnih voda na teritoriji današnje Slovenije.
Ipak, iz 12. veka tek potiče i pisani dokument o tome, koji se može smatrati i prvom zvaničnom potvrdom lekovitosti voda na tom području. Kako je vreme odmicalo i polako se razvijala poznata banjska lečilišta na evropskom tlu, tako su se razvijale banje i na području današnje Slovenije, a počev od 17. veka pa do današnjih dana, navodi „Banjeusrbiji“.
Iako je u pitanju država čija površina nije naročito velika, zadivljujuće je to što se u Sloveniji nalazi značajan broj banjskih centara, što je pravi dokaz da je u pitanju zemlja koja obiluje prirodnim bogatstvima.
Izuzev morske vode, na teritoriji Slovenije nalaze se i brojni izvori lekovite termomineralne vode, a u određenim delovima zemlje su prisutna i lekovita blata. Sve to, uz kombinaciju različitih tipova klime, koji preovlađuju u određenim delovima zemlje, čine Sloveniju vrlo interesantnom u turističkom smislu.

Terme Čatež
Zvanično okarakterisane kao prirodno lečilište, terme Čatež otkrivene su nadomak obala reke Save, u istoimenom polju i to pre više od čak 220 godina, istaknuto je zna zvaničnom sajtu ovog poznatog lečilišta.

Ukupno je čak 11 izvora prisutno u ovim slovenačkim termama, a temperatura vode na izvorima, koji se nalaze na dubini između tri i šest stotina metara, kreće se u rasponu od 58 do 63 stepena.
Uz mnoge druge pogodnosti, koje su na raspolaganju posetiocima ove banje, posebno se istuču bazeni sa hipotermnom vodom, čija temperatura je između 32 i 33 stepena Celzijusa i bazeni sa hipertermnom vodom, koji su napunjeni lekovitom vodom temperature od 35 do 36 stepeni.

Terme Radenci
Na oko šest kilometara udaljenosti od granice sa Austrijom, uz tok reke Mure nalazi se još jedna poznata slovenačka banja.
Posebno je zanimljiv podatak, koji navodi „Termeinslovenia“, a tiče se legende o otkriću ovih termi. Prema njoj, patuljci koji žive pod zemljom na tom području su ti, koji su zaslužni za stvaranje buke koja prati izvore mineralne vode u termama. Sada već daleke 1833. godine tu buku je čuo i Karel Hen, tada student medicine, koji se i smatra zaslužnim za otkriće lekovite termomineralne vode u termama Radenci.

Danas su posetiocima ovog banjskog centra na raspolaganju brojni sadržaji, a posebno se ističu kako otvoreni, tako i zatvoreni bazeni, u kojima mogu uživati u blagodetima termomineralne vode.

Terme Zreče
Na potezu između gradova Maribor i Celje, u severnom delu Slovenije, nalaze se još jedne poznate terme.
Izuzev odlično uređenog banjskog centra, Zreče su specifične i po prirodi koja ih okružuje, uzevši u obzir da se tu nalazi i ski centar Rogla. Voda u ovoj banji je prosečne temperature 35 stepeni i poznata je po visokom sadržaju magnezijuma i kalcijuma, a kako navodi „Slovenija-terme“, pogodna je, između ostalog i za osobe koje imaju problem sa reumatskim bolestima, cirkulacijom krvi, alergijama i oboljenjima disajnih organa.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Zamislite da vam ovako započne jutro: Dočarao hedonizam na terasi usred zelene prašume
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
12
Terme Čatež najskuplje terme i najgore po svemu sudeći. Od direktora , velikih "gazdi" , radnika itd. Cene paprene, gužve uvek. Nikako ne preporučujem da tamo idete na odmor ili da radite.
Podelite komentar
Djordje
A jel i slovenci prodaju prirodna bogatstva kao sto to mi radimo? Jel prodaju svoje izvore, svoju vodu,banje i sve sto nam je priroda dala?! Mogli bi i o tome malo pisati?!
Podelite komentar