Deo najstarijeg planinskog lanca na čitavom Balkanu, Rodopskih planina je i planina koja je sačinjena mahom od granita.
Izuzev granitom, Besna Kobila je bogata i molibdenom, cinkom, olovom, srebrom i drugim rudama.
Na nadmorskoj visini od 1.922 metra nalazi se istoimeni vrh, koji je i najviši vrh Besne Kobile.
Od Vranja je ova planina udaljena nešto manje od 30 kilometara, dok je od Niša, Skoplja i glavnog grada Bugarske deli po 90 kilometara, navodi „Vikipedija“.
Mesto nekadašnje granice
Krajem 19. i početkom prošloga veka se baš uz greben Besne kobile nalazila granica sa susednom Bugarskom.
Za nastanak, krajnje neobičnog naziva ove planine vezana je i jedna legenda. Kobila devojke, čije je ime bilo Feja, zaslužna je za nastanak naziva planine, smeštene u jugoistočnom delu naše zemlje.
Nakon što je Fejinu kobilu ujeo besan pas, ona je devojku zbacila sa leđa, pa osim planine Besna Kobila, koja je naziv dobila upravo po tom događaju, naziv je dobilo i selo Kriva Feja. Naime, nakon što ju je kobila zbacila, Feja je ostala hroma, te otuda i naziv sela.
Obilje živog sveta i rudna bogatstva Besne Kobile
Čak više od sedam stotina vrsta biljaka, što zeljastih i žbunastih, što drvenastih, mogu se videti na planini Besna Kobila. Samoniklo bilje, koje je poznato po lekovitosti, je najzastupljenije.
Na ovoj planini je prisutan i bogat životinjski svet, a uz lisice i vukove, na Besnoj Kobili obitavaju i divlje svinje.
Takođe, Besna Kobila je planina koja je poznata i po rudnom bogatstvu. Jedno od poznatijih rudnih nalazišta na ovoj planini, nosi naziv „Kriva Feja“, i u njemu je zastupljen molibden. Na planini takođe ima i srebra, cinka i bakra, ali i kadmijuma i olova, dok se rudnik galenita nalazi na južnoj padini Besne Kobile.
Okolina Besne Kobile
Izuzev grada Vranja, u neposrednoj blizini Besne Kobile nalazi se i Vranjska banja, u kojoj postoji čak 11 izvora termalne vode, čija se temperatura kreće u rasponu od 94 do 110 stepeni Celzijusove skale.
U blizini su i dva jezera i to Lisina, koje teritorijalno pripada opštini Bosilegrad i jezero Prvonek, koje zauzima površinu od stotinu hektara.
Zahvaljujući činjenici da je čak oko devet meseci ova planina pod snežnim prekrivačem, to postoje i dve uređene ski staze, čija je dužina, kako navodi „Skijanje.rs“ 480, odnosno 250 metara. Takođe, skijašima je na raspolaganju i ski lift, čiji je kapacitet pet stotina skijaša na sat.
Ljubitelji noćnog skijanja takođe mogu da uživaju u toj aktivnosti u skijalištu na Besnoj Kobili, a postoji mogućnosti i za slobodno ekstremno skijanje, na mnogobrojnim strmim delovima planine.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sela na Besnoj Kobili zavejana: Smetovi dostižu visinu preko dva metra
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.