
Jedna od najmlađih banja u Srbiji odavno je poznata po lekovitim svojstvima
I mada je zvanično tek pre više od decenije priznata za banju, nema sumnje da su mnogi znali za blagodet voda Ovčar banje u dalekoj prošlosti. Još u periodu praistorije ljudi su imali saznanja o lekovitosti ove banje, što su potvrdili i arheološki nalazi na tom području. Čak je utvrđeno da su u periodu mnogoboštva upravo na tom mestu obavljani i verski obredi i to najpre oko izvora termomineralnih voda ove banje.
Isto tako je poznato da su i Rimljani u svoje vreme obilato koristili blagodeti Ovčar banje.
Manastirska banja
Hrišćanski vernici su u periodu ranog srednjeg veka upravo na području današnje Ovčar banje i njene okoline počeli da grade svetinje. U njihovoj blizini su tada građeni i objekti koji su bili korišćeni za smeštaj onih koji su posećivali manastire.

U vreme turske vladavine je Ovčar banja, kako navodi „Banjeusrbiji“ bila i izuzetno značajna manastirska banja. Budući da je manastir Blagoveštenje, koji se nalazi na području Ovčarsko-kablarske klisure ostao upamćen kao svetinja koja je u najvećoj meri lekovite banjske vode koristila, to je u jednom trenutku i Ovčar banja bila poznata kao Blagoveštenska banja.
Polovinom prošloga veka je ovo lečilište napredovalo u razvoju, iako je zabeleženo da je pre toga u velikoj meri stagniralo.

Lekovite vode Ovčar banje
Temperature vode na banjskim izvorima kreće se između 36 i 38 stepeni Celzijusa, a u lečilištu postoji nekoliko izvora lekovite vode. Budući da su lekovite vode ove banje poznate i kao takozvane homeoterme, to znači da imaju istu temperaturu kao što je i optimalna temperatura tela. Sve to, uz obilje značajnih elemenata ima izuzetno pozitivan uticaj i na organizam.

Izuzev za kupanje, u terapijske svrhe vode ove banje koriste i za obloge koje se stavljaju na obolela mesta.
Prisutan je značajan nivo natrijuma, kalijuma i kalcijuma, ali i mangana, broma i mnogih drugih elemenata u lekovitim vodama Ovčar banje.
Uz nervna i reumatska oboljenja, u indikacije za lečenje u ovoj banji se, pored ostalih svrstavaju i kožna oboljenja, ali i degenerativni reumatizam, povrede mišićnog tkiva, artroze i druga oboljenja i stanja.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kađenica podno Ovčara čuva veliku tajnu Drugog srpskog ustanka: Ovde je ugušeno 300 Srba
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miroslav
Banja je izgubila status banje zbog zamućenih izvorišta, što naročito dolazi do izražaja prilikom velikog nivoa Morave. Umesto da to urede oni prave vidikovac na Kablaru, a gosti praktično nemaju gde da popiju kafu kada siđu sa planine.
Podelite komentar
Rajko
Steta sto smo toliki seljani da ne znamo da iskoristimo i nista uredimo...i dalje Srbija u istu recenicu sa ugostiteljstvom i turizmom NE ide !
Podelite komentar