U antičkom periodu bio je to najduži most: Ostaci graditeljskog čuda iz doba Rimljana nalaze se danas u Srbiji

 
 
  • 0

Sada već davne 105. godine je Apolodor iz Damaska, čuveni graditelj iz antičkog perioda, izradio projekat i za most, koji je sa razlogom smatran pravim pravcatim čudom toga doba.

Dužina Trajanovog mosta, nazvanog u čast rimskog cara koji je i naredio njegovu gradnju, iznosila je čak 1.097 metara.

Reka Dunav, koja je igrala vrlo značajnu ulogu u Rimskom carstvu premošćena je upravo zahvaljujući ovom mostu, koji je spajao sa srpske strane selo Kostol, rimskog naziva Castellum Pontes i nekada Drobetu, a danas Turnu Severin sa rumunske strane. Zapravo je zahvaljujući tom mostu spojena teritorija dve rimske provincije i to Gornje Mezije i Dakije.

Zbog strateškog značaja, Trajanov most je omogućavao moćnoj rimskoj vojsci da napreduje u osvajanjima.

Fascinantna antička građevina

Sa dvadeset stubova, uz portale na obe strane i dužinom od preko hiljadu metara, Trajanov most je čak čitavih hiljadu godina nakon gradnje smatran najdužim u celom svetu.

Posebno je zanimljiva njegova pozicioniranost, budući da je dubina Dunava na tom mestu bila najmanja. Mada, ne treba zaboraviti ni to da je tok Dunava na izlasku iz Đerdapske klisure, gde se most i nalazio, bio znatno sporiji.

Otkriće informacija o mostu

Iako se još u drugoj polovini prošloga veka govorilo o ideji iskopavanja ostataka ovog fascinantnog graditeljskog podviga antike, podvodna istraživanja su započeta tek početkom ovoga veka.

Trajanov most na Dunavu, Srbija Foto: Shutterstock

Ipak, na osnovu Trajanovog stuba u glavnom gradu Italije došlo se do značajnih informacija o ovom mostu. Naime, na spiralnom frizu na rimskom Trajanovom forumu mogu se videti mnogi uspešni poduhvati cara Trajana, pa i to kako je zapravo most izgledao.

Interesantno je pomenuti da je od drveta bila izgrađena nadgradnja Trajanovog mosta, dok je sam most bio izrađen od kamena najverovatnije. Takođe, postoje indicije da je tu postojao i drugi most.

Danas o poduhvatima ovog rimskog cara svedoči i čuvena Trajanova tabla (lat. Tabula Traiana), koja je uklesana u stenu i vidljiva sa reke. Na njoj je uklesan tekst koji ukazuje na to da je put izgradio upravo car Trajan i to „savladavši planinsko dunavsko stenje“.

Da sve bude još interesantnije, usled nižeg vodostaja ostaci Trajanovog mosta bili su vidljivi na površini i to u dva navrata. Najpre 1858. godine, a zatim i 74 godine docnije, 1932. godine. Tom prilikom je uočeno da most zapravo ima ukupno 16, a ne 20 stubova kako se isprva mislimo.

U Muzeju Turnu Severina danas se može videti i model Trajanovog mosta.

(Ona.rs / „Sveoarheologiji“)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Duži radni vek za narednih 40 godina: U toku modernizacija HE Đerdap 1

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja