Više od dve decenije su mošti prvog srpskog kralja bile u ovoj svetinji: Tu je boravio i čuveni srpski vladika
Neposredno pred početak Prvog svetskog rata, tada jeromonah, a kasnije i vladika, Nikolaj Velimirović boravio je u manastiru, koji se nalazi nadomak Rekovca, sa jedne i Trstenika, sa druge strane.
Srpski vlastelin po imenu Bogdan, koji je bio u službi despota Stefana Lazarevića, smatra se zaslužnim za podizanje manastira Kalenić, najverovatnije tako nazvanog zbog Kaleničke reke, koja u neposrednoj blizini svetinje protiče.
Tačnije, smatra se da su Bogdan i njegova supruga po imenu Milica, ali i Petar, Bogdanov brat, podigli manastir Kalenić kao svoju zadužbinu i to najverovatnije u prvoj polovini 15. veka.
Iako istorija manastira ne beleži Bogdanovo prezime, zna se da je on imao čin protovestijara, što je bilo visoko zvanje na dvoru, koje se izjednačava sa čuvarem dvorske riznice iliti činom upravitelja finansija.
Svetinja na Gledićkim planinama
Uz dugu istoriju, manastir posvećen prazniku Vavedenja Presvete Bogorodice ima i zanimljiv položaj, budući da je smešten na području istorijske oblasti Levač. Svetinja se zapravo nalazi na obroncima Gledićkih planina, otprilike na pola puta između Trstenika i Rekovca.
Smatra se da je izgrađen u prvim decenijama 15. veka, iako prvi pisani trag datira s kraja tog veka. U to doba je bio poznat kao Prečište.
Danas je ovaj ženski manastir i domaćin sabora „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“, poznatog i kao „Levački sabor“.
Počev od 1948. godine je uvršten među spomenike kulture, dok je pod zaštitom nadležnih institucija kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja od 1979. godine.
Mošti prvog srpskog kralja
Iako zvanična istorija Kalenića ne daje precizan odgovor na pitanje da li je svetinja tokom viševekovnog postojanja rušena, odnosno napuštana ili nije, ipak postoji pretpostavka da je monaški život u određenim istorijskim razdobljima samo na par godina zamirao.
Sa sigurnošću se, pak zna, da su monasi iz Morače, manastira na teritoriji Crne Gore, početkom 18. veka došli u Kalenić i da su se potrudili i da obnove ovu svetinju. Kasnije su usledile još dve obnove - u drugoj polovini tog i u prvim decenijama narednog veka.
Manastir koji je tipičan predstavnik moravskog stila srpske arhitekture bio je i mesto na kome su se nalazile mošti prvog srpskog kralja Stefana Prvovenčanog. Iz fruškogorskog manastira Fenek su mošti u Kalenić prenete 1815. godine, da bi u manastir Studenicu bile prenete 24 godine docnije.
(Ona.rs / „Manastiriusrbiji“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Bogorodica Tumanska
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.