Stanarina je 88 centi, ali morate da ispunite tri uslova za najam: Šta krije ljupko mesto u Nemačkoj?

N. K.
N. K.  
  • 0

Ušuškan u slikovitom bavarskom gradu Augsburgu, u Nemačkoj, nalazi se Fugerei - stambeni kompleks drugačiji od bilo kojeg drugog na svetu.

Ovaj istorijski dragulj nastavlja da otelotvoruje svoju prvobitnu svrhu - pružanje pristupačnog smeštaja stanovnicima Augsburga, onima kojima je to najviše potrebno.

Fuggerei, najstariji društveni stambeni kompleks na svetu, je jedinstveno i primerno mesto za život, upotpunjeno školom, bolnicom, restoranima, pivnicom i crkvom.

Ako neobičnosti njegovog nasleđa zasad zvuče dosadno, znajte da je kirija ovde zapanjujuće niska - manje od evra, odnosno 88 centi.

Istorija

Bogati biznismen iz Augsburga, po imenu Jakob Fuger Bogati, dobio je inspiraciju za ovaj humanitarni projekat 1516.

Njegov cilj je bio da uspostavi zajednicu bez dugova, za siromašne katoličke radnike, oslobođenu tereta sastavljanja kraja s krajem i skupih stanarina uz neadekvatne plate.

Za jedan Rheinischer Gulden (koji u današnje vreme iznosi 0,88 evra) godišnje, stanovnici bi dobili stan i garanciju da neće morati da se finansijski muče.

Ne samo da nije bilo povećanja stanarine od 1521. godine, već je i nekoliko drugih pravila ostalo nepromenjeno.

Stanovnici treba da izgovore tri dnevne molitve za osnivača Jakoba Fugera. Ovaj uslov, deo ugovora o zakupu, povezan je sa drugim zahtevom za stanare - katolicizmom.

Doris Herzog, socijalna radnica u stambenom kompleksu, potvrđuje da su kandidati članovi katoličke zajednice tako što proverava njihov status u crkvenom uredu, iako je teško proveriti da li se svaki stanovnik moli tri puta dnevno, navodi popularni Izveštaj nemačkog emitera.

Kandidati takođe moraju biti zvanično registrovani stanovnici Augsburga. Od onih koji mogu fizički pomoći očekuje se da obavljaju neobične dužnosti, kao što su noćno posmatranje ili baštovanstvo. Kapije mesta su zvanično zatvorene u 22 sata.

Stanovnici koji žele pristup nakon tog sata moraju dati mali žeton, obično 50 centi, noćnom čuvaru na dužnosti.

Znamenitosti

Ranije bi stanari greškom ulazili u pogrešan stan jer su svaka vrata imala isti ulaz. Zbog toga su sada opremljena jedinstvenim zvoncem od kovanog gvožđa, a svako ima drugačiji oblik, omogućavajući stanovnicima da praktično osete da li su na pravim vratima.

Česma od livenog gvožđa iz 1744. godine, neki originalni gotički brojevi adresa iz 1500-ih, škola, bolnica, restoran i pivnica, crkva i bunari sa ručnim pumpama, koje su meštani koristili od 1700-ih, sve su to lokaliteti vidljivi posetiocima.

Štaviše, u kompleksu se nalaze i tri muzeja. Prvi je model apartmana, drugi je stambeni kompleks očuvan u izvornom stanju iz 1521. godine, a poslednji je očuvani bunker iz Drugog svetskog rata, postavljen u kompleksu 2008. godine, prenosi "Outlooktraveller".

Trenutno, ovo mesto je dom za otprilike 150 ljudi, svet za sebe gde tradicija ostaje nepromenjivi imperativ.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: ANKETA: Kako se Srbi provode na adventu u Temišvaru?

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja