Malo ko zna za ovaj manastir, a veoma je poseban: Prate ga brojne interesantne legende
Interesantan kako zbog lokacije na kojoj se nalazi, tako i zbog legendi i predanja, koja se za njega vezuju, manastir Kumanica je po mnogo čemu poseban.
Nedaleko od ovog srednjevekovnog manastira prolazi i pruga koja spaja Beograd i Bar. Kumanica se nalazi nedaleko od srpsko-crnogorske granice, ali teritorijalno pripada Crnoj Gori.
Pouzdanih istorijskih podataka o vremenu gradnje, ali i o ktitoru manastira neobičnog naziva, nema. Ali zato postoje brojna predanja i legende o manastiru Kumanica.
Iako iz 16. veka datira prvi pisani pomen o ovoj svetinji, postoji pretpostavka da je on nekoliko vekova ranije izgrađen.
Legende o nastanku manastira
Do današnjih dana očuvano je nekoliko legendi i narodnih predanja kako o gradnji ove svetinje, tako isto i o njenom nazivu.
Jedna od najčešćih koja se pominje, vezana je za kumove. Tačnije, bogatstvo koje je uspeo da stekne za života, jedan srpski velikaš je ostavio svojim kumovina, pre nego što su turske snage krenule za njim. Kasnije su njegovi kumovi ovu svetinju izgradili i simbolično je tako nazvali.
Postoji još jedna legenda, koja pominje Svetog Grigorija kao potencijalnog graditelja manastira. Prema toj legendi, ovaj monah se krajem 13. i početkom narednog veka podvizivao tu, gde je kasnije podigao manastir Kumanicu.
Od pouzdanih podataka o istoriji ove svetinje izdvaja se prvi nacrt koji je izradio Aleksandar Deroko, poznati srpski arhitekta 1926. godine. Poznato je i da je prvobitna crkva tada već bila srušena. Kako je Đorđe Bošković koju godinu docnije dopunio nacrt koji je prethodno izradio Deroko, on je tom prilikom izneo procenu da glavna manastirska crkva Kumanice datira iz perioda 16-17. veka.
Svete mošti i Mlekovod Kumanice
Sa glavnom crkvom posvećenom Svetom Arhangelu Gavrilu i pozicijom koju zauzima, budući da se nalazi i nedaleko od srpske i crnogorske granice, ali i pruge Beograd-Bar, manastir Kumanica sa razlogom privlači pažnju.
Ipak, od svega toga interesantnije su relikvije koje se u ovoj svetinji čuvaju. Među njima, Svete mošti bude posebnu pažnju vernika, jer se za njih vezuju i mnoga čudotvorna izlečenja.
U drugoj polovini prošloga veka nedaleko od ove svetinje otkriven je i Mlekovod, za koji je utvrđeno da je građen u periodu vladavine članova porodice Nemanjića. I da sve bude još zanimljivije, cevi kojima je mleko dopremalno sa planina do doline Lima, gde su ga dočekivale vredne žene, ne bi li od njega pripremile kajmak i sir, prolazilo je kroz cevi izrađene od keramike.
Osim čudotvornih moštiju, u manastiru se čuva i Kumaničko Četvorojevanđelje, koje datira iz 16. veka najverovatnije.
Priča o „Svetom kamenu“
Kao jedna od najzanimljivijih među brojnim legendama koje se vezuju za ovu svetinju, izdvaja se priča o „Prvom kamenu“ ili „Svetom kamenu“.
U vreme kada su turske snage odlučile da poruše ovu svetinju, jedan musliman je uzeo jedan kamen. Ne razmišljajući baš mnogo o tome šta čini i da tako skrnavi svetinju, on je taj kamen odneo u svoj dom. Nedugo nakon toga preminulo je njegovo dvoje dece, pa je on tu zlu kob doveo u vezu sa krađom kamena iz ove svetinje.
Zato je odlučio da kamen, koji je poznat nakon toga kao „Sveti kamen“, vrati u Kumanicu. I dan danas se pominje isceljenje slepog čoveka po imenu Miloš, koji se nakon toga baš u Kumanici i iscelio i progledao.
(Ona.rs / „Manastiriusrbiji“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Prizor kao iz bajke: Most u selu Kumanica odoleva vekovima, postoji i legenda
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.