Iz ovog manastira u Crnoj Gori je srpski kralj krenuo na poslednje putovanje: O tome postoji jedna anegdota

 
  • 1

Mnogo toga u manastiru Savina, u blizini Herceg Novog podseća na srpskog kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. Osim stolice na kojoj je, tokom posete neposredno pred odlazak u Marsej, sedeo kralj lično, tu je i spomen tabla o toj poseti, ali i jedna anegdota.

Očuvana do današnjih dana, ona je i svedočanstvo ne samo o poseti srpskog kralja ovoj svetinji u Boki Kotorskoj, nego i o nekim nevidljivim silama, koje su ljudskom umu neobjašnjive.

Kako na sajtu “Ivanamyway” navodi Ivana Mladenović, tokom te posete srpski kralj je izrazio želju i da on lično povuče konopac na crkvenim zvonima. Rečeno-učinjeno. Ali kada je povukao konopac na crkvenom zvonu, umesto divnog zvuka, mnogima poznatog, čulo se “mrtvačko” zvono. Zapravo je kralj, greškom ili usled dejstva nekih nevidljivih sila, povukao kanap za zvono koje se koristi za obaveštavanje kada neko premine.

Komentarisali su mnogi tada da to nije dobar znak… Nedugo nakon posete manastiru Savina, kralj je krenuo put Marseja, francuskog grada u kome je i ubijen.

Manastir Savina, Herceg Novi, Crna Gora Foto: Philippe Lissac / Godong / Universal images group / Profimedia

Sveti Sava i Savina

Ne samo da se smatra da je manastir Savina, koji se nalazi nedaleko od Herceg Novog, u Boki Kotorskoj, naziv dobio po Svetom Savi, nego je i jedna od tri crkve manastirskog kompleksa njemu posvećena. Da sve bude još zanimljivije, postoje pretpostavke da je u pitanju svetinja, koja je nastala mnogo pre samog manastira. Iako je najverovatnije, ta starija svetinja bila posvećena drugom Svetom Savi i to onome, koji je poznat kao Sveti Sava Osvećeni, po predanju lično je Sveti Sava osveštao njene temelje.

Uz omanju crkvu posvećenu Svetom Savi, koja je ranije funkcionisala kao parohijska crkva, kompleks manastira Savina obuhvata još dve crkve. I jedna i druga posvećene su prazniku Uspenja Presvete Bogorodice, pa se zato i nazivaju Mala i Velika crkva Uspenja Bogorodice.

Manastir Savina, Herceg Novi, Crna Gora Foto: kpzfoto / Alamy / Alamy / Profimedia

Čudotvorna ikona

U okviru Srpske pravoslavne crkve postoji šest ikona koje su kanonizovane kao čudotvorne. Jedna od njih nalazi se i u manastiru Savina.

Čudotvorna ikona Bogorodice Savinske je najverovatnije izrađena tokom 16. veka. Po karakteristikama izrade, smatra se da pripada umetničkoj školi koja je poznata kao italo-kritska.

Za ovu ikonu vezuje se i jedno predanje, koje nas vraća u 18. vek. U to doba su čitavu Boku Kotorsku okupirali Mleci, koji su i najavili da će porušiti manastir. Međutim, Presveta Bogorodica se, po predanju pobrinula da se to ne dogodi i sačuvala je manastir od stradanja.

Manastir Savina, Herceg Novi, Crna Gora Foto: Hemis / Alamy / Alamy / Profimedia

Plaštanica srpskog patrijarha

Koliko je manastir Savina značajan, pokazuje i izuzetno bogata riznica ove svetinje. U drugoj polovini 19. veka je Tomas Džekson objavio delo originalnog naziva “Dalmatia, the Quarnero and Istria with Cettigne in Montenegro and the island Grado”. U tom delu je objavio, između ostalih i podatke o riznici manastira Savina.

Izuzev kristalnog krsta, za koji je utvrđeno da datira iz 13. veka i da se vezuje za Svetog Savu, deo bogate riznice manastira Savina je i jevanđelje koje datira iz 17. veka, ali i kivot tvrdoškog manastira. Uz sve to, jedan predmet je privukao posebnu pažnju Tomasa Džeksona.

Bila je to plaštanica iz druge polovine 17. veka. Razlog zbog koga je baš taj predmet izuzetno zanimljiv jeste što je pripadao srpskom patrijarhu Arseniju Trećem Čarnojeviću, koji je istorijski upamćen jer je poveo Veliku seobu Srba.

(Ona.rs / “Manastiriusrbiji.com” / “Manastirsavina.org”)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Snimak novogodišnjeg kupača na plaži u Herceg Novom

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Putovanja

Komentari

  • Igor

    27. januar 2025. | 13:15

    Bajke bez pisanih sadržaja

    Podelite komentar