
Grad na raskrsnici puteva, prepoznatljiv je po jednoj crkvi i brojnim znamenitostima u okolini
Na svega par kilometara udaljenosti od Morave, udaljen nešto više od 150 kilometara od Beograda leži grad, koji je mnogima poznat po svetinjama, smeštenim u njegovoj okolini. Paraćin je tako pozicioniran, sa se smatra gradom na raskrsnici puteva na evropskom tlu.
Zainimljivo je pomenuti da je tokom minulog veka upravo područje paraćinske opštine smatrano jednom od najgušće naseljenih u našoj zemlji.
No, iako i u samom gradu postoje znamenite građevine i lokacije, Paraćin je u turističkom smislu atraktivan najpre zbog blizine Kučajskih planina, izletišta na vrelu reke Grze i manastira, koji se u njegovoj okolini nalaze.
Prema očuvanoj legendi, čamdžija po imenu Parakin, koji je bio zadužen za prevoženje ljudi preko reke Crnice, koja protiče kroz Paraćin, zaslužan je i za naziv ovog grada.



Paraćinske svetinje
U centru grada nalazi se crkva posvećena Svetoj Trojici, koja i predstavlja zaštitni znak Paraćina. Prvobitno izgrađena u drugoj polovini 19. veka, pretrpela je značajno oštećenje vrlo brzo nakon gradnje. Urušavanje crkvenog tornja dovelo je do uništenja ne samo krova, nego i većeg dela ove svetinje. Ipak, pred sam kraj tog veka, crkva Svete Trojice u Paraćinu odbija današnji izgleda.
Crkva je specifična po mešavini stilova. Građena u srpsko-vizantijskom stilu, njena unutrašnjost obiluje ikonama prepoznatljivim po baroknim elementima.


Uz manastir posvećen Svetom Sisoju, poznatom i kao Sisojevac, u okolini Paraćina nalazi se još jedna značajna svetinja. Na osnovu otkrivenih materijalnih ostataka, može se pretpostaviti da je manastir Lešje kod Paraćina izgrađen mnogo pre prvih decenija 16. veka, kada je u turskom popisu ova svetinja poslednji put i pomenuta u tom istorijskom periodu.
Ipak, ono što se sa sigurnošću zna jeste da je Živan Marković iz tog kraja zaslužan za otkriće ove svetinje, koja danas privlači značajnu pažnju ljubitelja verskog turizma najpre. Nakon jednog čudesnog priviđenja, njemu bi dato da otkrije crkvu posvećenu Presvetoj Bogovorici, a koja se na mestu današnje svetinje nekada nalazila.
Izletište i tvrđava
Na nešto više od deset kilometara udaljenosti od grada na reci Crnici nalazi se i drevno utvrđenje Petrus. Smatra se da su otac i sin, župan Vukosav i Crep, bili ti koji su gospodarili ovim utvrđenjem. Mada postoje indicije da je tu još u doba rimske vladavine već bila tvrđava, čemu i svedoče određeni arheološki ostaci koji su tu otkriveni.



Osim ruševina samog utvrđenja, na toj lokaciji uočavaju se i ruševine nekadašnjih svetinja. Smatra se da je jedna bila posvećena Svetom Jovanu Glavoseku, a druga Svetoj Mariji Blagoj.
Na nadmorskoj visini od oko četiri stotine metara, na padinama Južnog Kučaja nalazi se izvorište reke Grze. Od Paraćina je vrelo ove reke udaljeno tek nešto manje od 20 kilometara, što čini da je ovo jedno od najpoznatijih izletišta u okolini grada.
Na putu do izvorišta ove reke mogu se videti i Gornje i Donje jezero, čija je okolina, kao i okolina samog izvorišta reke, lepo uređeni, pa ne čudi što je to jedno od omiljenih izletišta za mnoge stanovnike Paraćina i okoline.
( Ona.rs / "Paracin.rs" / "Opstinaparacin.info" )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: U Babušnici se održala 10. "Vurdijada": Saznajte šta je čuvena vurda
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.