
Planina koja je zaobišla masovni turizam – i zato je danas čudo prirode: Zovu je „najlepšom divljinom Srbije"
Koliko je bio fasciniran Jovan Cvijić tokom istraživanja jugoistočni delova naše zemlje kada je ugledao Suvu planinu, sasvim jasno pokazuje i podatak da ju je nazvao „Alpi na jugu Srbije“.
Okomite litice nalik alpskim i nestavrno lepi planinski vrhovi, neki su od razloga zbog kojih je Cvijić Suvu planinu uporedio sa tim čuvenim evropskim masivom.
Na teritoriji čak pet opština se prostire ovaj planinski masiv. Više od polovine područja koje zauzima Suva planina prostire se na teritoriji opštine Bela Palanka, dok se manji deo nalazi na području opština Gadžin Han, Niška Banja, Vasotince i Babušnica.
Iako svoj naziv najverovatnije duguje činjenici da oskudeva u vodotokovima, bogat biljni i životinjski svet ono je što odlikuje Specijalni rezervat prirode Suva planina.


Raj za ljubitelje planinarenja
Na nadmorskoj visini od 1.810 metara nalazi se Trem, koji je i najviši vrh Suve planine. Upravo njega često pokušavaju da „osvoje“ mnogi planinari i ljubitelji avanturističkog turizma. Sem tog vrha, zanimljiv je i onaj koji nosi naziv Stari kamen i uzdiže se na 1.523 metara iznad nivoa mora.

Osim ljubitelja planinarenja, na Suvoj planini mogu uživati i svi oni, koji su ljubitelji prirode. Gotovo netaknute u mnogim delovima, jer je Suva planina poznata kao jedna od destinacija tog tipa u Srbiji, koju je zaobišla pošast savremenog doba poznata kao masovni turizam.
Kao jedna od zanimljivijih aktivnosti za sve one koji posećuju ovu planinu izdvajaju se i takozvani divlji konji. Posmatranje tih životinja može samo da upotpuni uživanje na Suvoj planini.


Ostaci drevne flore
Bogatstvo i biljnog, ali i životinjskog sveta čine Suvu planinu zaista posebnom. Čak 128 biljnih vrsta koje se sreću na ovoj planini smatraju se endemskim.
Zbog karakteristika reljefa, Suva planina krije i mnogu fosilnu floru iz različitih istorijskih perioda naše planete.
Kao kuriozitet se navodi podatak da čuveni „Cvet feniks“ ili Nataljina ramonda, odnosno jednostavno Srpska ramonda, a koji je uzet kao simbol Dana primirja u Prvom svetskom ratu, raste upravo na Suvoj planini.
(Ona.rs / „TO Bela Palanka“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Hrabar podvig Nišlija na Suvoj planini: Ždrebe je upalo u živo blato
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slavica
Trem je najviši vrh, ali drugi vrh se zove Sokolov kamen! Tu je i Mosor, vrlo interesantan vrh. Sa Pasarela se pruža predivan pogled na potkovičastu dolinu. Na žalost trenutno se tu odigrava teška situacija sa nedostatkom vode za hiljdu krava i konja koji žive slobodno na planini. Dobile su vodu tek posle 5 dana. Ali to nije dovoljno.
Podelite komentar