Slavska tradicija u punom sjaju: Kako izgovoriti zdravicu na Svetog Nikolu?
Najvažniji običaj za Svetog Nikolu, koji je među najčešće slavljenim krsnim slavama u Srbiji, jeste proslava porodične slave. Ovaj običaj uključuje okupljanje porodice, pripremu slavske trpeze i obredne elemente karakteristične za srpsku tradiciju.
Ključni običaji su svakako priprema slavskog kolača, koji se nosi u crkvu na osvećenje ili se seče u krugu porodice uz molitvu, kao i žito koje se kuva kao simbol vere u vaskrsenje i večni život. Ono se poslužuje svim gostima. Tu je i slavska sveća koja se pali kao simbol svetlosti i vere, a sveštenik ili domaćin izgovara molitvu uz kolač i žito. Često se kolač okreće i lomi na četiri dela, simbolično ukazujući na krst.
Post i gostoprimstvo
Pošto Sveti Nikola uvek pada u vreme Božićnog posta (19. decembar po gregorijanskom kalendaru), slavska trpeza je posna, a na stolu se obavezno nalaze riba, pasulj, sarma sa posnim nadevom, kao i razna posna peciva i kolači.
Najvažniji sastojak svake slave pa tako i Svetog Nikole je - gostoprimstvo. Ovaj svetac se proslavlja uz okupljanje porodice i prijatelja, koji dolaze u dom slavljenika kako bi čestitali slavu. Ovo je dan kada se domaćin pokazuje kao dobar domaćin, baš u duhu Svetog Nikole kao zaštitnika siromašnih i putnika.
Sveti Nikola bio je poznat kao zaštitnik dece, mornara, putnika i siromašnih. Na dan njegove slave, mnoge porodice se sećaju njegovih dela i pomažu onima kojima je pomoć potrebna, bilo kroz donacije, obroke ili milostinju. Ovaj običaj, koji ima duboko duhovno značenje, vekovima simbolizuje zajedništvo, veru i činjenje dobrih dela, u skladu sa vrednostima koje je Sveti Nikola negovao za života.
Zdravica Svetom Nikoli
Ali, da li ste znali da postoje i zdravice za Svetog Nikolu, kao i za druge krsne slave. Zdravice su deo srpske tradicije i izgovaraju se tokom slavskog obreda ili svečanog ručka. U pitanju je kratka, svečana i iskrena, usmerena na duhovno blagostanje porodice, zdravlje svih prisutnih i zahvalnost Svetom Nikoli na zaštiti doma i ukućana.
Najčešće se izgovaraju tokom lomljenja slavskog kolača, prilikom prvog nazdravljanja za stolom i kada domaćin pozdravlja goste, a njihov cilj je da se oda poštovanje svecu zaštitniku, domaćinu i gostima.
Primeri zdravica za Svetog Nikolu
Zdravica domaćinu i Svetom Nikoli
„Domaćine, srećna ti slava, da je slaviš dugo i u zdravlju, da ti Sveti Nikola čuva kuću, porodicu i ognjište. Da se veselimo i iduće godine u još većem broju i još boljem zdravlju! Živeli!“
Zdravica Svetitelju zaštitniku
„U slavu i čast Svetog Nikole, zaštitnika siromašnih, putnika i dece, neka nam donese mir, zdravlje i blagostanje. Da nas čuva od nevolja i greha i da nam kuća bude puna veselja! Živeli!“
Zdravica za goste
„Dobro došli, dragi gosti, neka vam je srećan ovaj dan i svaki dan u godini. Domaćin vas prima raširenih ruku, neka ova slava donese radost svima nama. U zdravlju i veselju da se okupljamo! Živeli!“
Zdravica za mir i ljubav u porodici
„Na ovaj dan, kada slavimo našeg svetitelja zaštitnika, neka ljubav, mir i sloga vladaju u našoj kući. Da budemo jaki kao hleb slavski i čisti kao žito, a Sveti Nikola neka nas vodi kroz život. Živeli!“
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Riblji paprikaš za četiri osobe: Originalan somborski recept za riblji kotlić
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.