![trudnica, trudnoća, trudnička depresija trudnica, trudnoća, trudnička depresija](https://xdn.tf.rs/2022/12/06/shutterstock1219537462-670x447.jpg?ver=314850)
Zamke trudničke depresije: Problem o kom se ćuti, a može da dovede do fatalnog ishoda
Iščekivanje dolaska bebe na svet predstavlja jedan od najlepših perioda u životu budućih roditelja.
Pa ipak, osećaj sreće koji preplavljuje trudnicu ponekad može da bude zamenjen osećanjem strepnje i straha, ali i bezvoljnosti i panike. Nažalost, u nekim situacijama psihološke promene do te mere mogu da eskaliraju da dolazi i do samoubistva trudnice, koja u isto vreme nije dozvolila svojoj bebi da dođe na svet.
Iako su ovakvi slučajevi na sreću retki, oni se ipak dešavaju. O okidačima koji dovode do ovako strašne odluke, kao i o uzrocima i simptomima trudničke depresije razgovarali smo sa specijalistom psihijatrije dr Goranom Đinđićem iz Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”.
- Trudnoća sama po sebi, s obzirom na neuroendokrinu situaciju kod žena, nosi određeni rizik za razvoj nekog depresivnog, odnosno psihijatrijskog poremećaja - kaže dr Đinđić za Ona.rs.
- Poznato je da trudnoća izaziva pozitivna osećanja, uglavnom sreću i zahvalnost, međutim ona je u isto vreme i snažan psihološki događaj. Žena se suočava sa nizom drugih psiholoških stanja, počev od čestih fluktuacija raspoloženja u prvom trimestru, preko brige za sebe, svoje zdravlje i da li će beba biti dobro... Konačno, trudnoća nosi sa sobom rastavljanje od jednog načina života i ulazak u potpuno nov period i u nove uloge koje su praćene novim osećanjima.
Simptomi na koje bi trebalo obratiti pažnju
Prema rečima našeg sagovornika, fluktuacije raspoloženja u prvom trimestru trudnoće se smatraju normalnim.
- Ukoliko promene raspoloženja potraju nešto duže i ukoliko su simptomi intenzivniji, žena je plačljiva, uznemirena, gubi apetit, važno je reagovati. Naime, zbog navedenih simptoma moguće je da bude narušeno i zdravlje majke, ali i zdravlje bebe. Depresivno raspoloženje sa sobom nosi i neurohormonalnu podlogu i utiče kako na majku, tako i na bebu.
Ako dugo potraje i biva praćeno nesanicom, gubitkom apetita, bezvoljnošću, osećajem bezvrednosti, gubitkom koncentracije, kao i nemogućnošću organizovanja, onda je žena u povećanom riziku i neophodna joj je stručna pomoć - objašnjava dr Đinđić.
![Goran Đinđić
, Intervju, Klinika Laza Lazarević Goran Đinđić
, Intervju, Klinika Laza Lazarević](https://xdn.tf.rs/2022/12/01/laza-lazarevic-foto-nikola-andjic-18-460x0.jpg)
On, takođe, ističe da je jako važno pažljivo pratiti eventualnu pojavu simptoma kod svih trudnica, a posebno kod onih kod kojih je ranije postojao neki poremećaj.
- Ukoliko se kod neke žene javila anksioznost tokom prethodne trudnoće ili je bila sklona anksioznom reagovanju i ranije, pre nego što je ostala u drugom stanju, ukoliko je loše reagovala na stres ili imala poremećaj prilagođavanja kad je u pitanju sredina, na nju bi trebalo obratiti dodatnu pažnju. Ista je situacija i ukoliko kod trudnice postoji istorija lečenja nekog depresivnog poremećaja ili nelečenog depresivnog poremećaja sa prepoznatim simptomima - navodi specijalista psihijatrije.
Kako pomoći budućoj mami?
Dr Đinđić ističe da je važno, kako pre same trudnoće tako i tokom trudnoće, obezbediti psihoedukaciju:
- Važno je edukovati ženu, pružiti joj psihološku podršku, obezbediti joj porodičnu i socijalnu podršku i rasteretiti je razmišljanja o finansijskom delu. Važno je, takođe, pratiti njeno telesno stanje i obaviti procenu komorbidnih dijagnoza. Rano prepoznavanje simptoma koje moraju da procene stručnjaci može da spreči neke komplikacije.
![Trudnica, trudna žena i muž, budići roditelji, porodica Trudnica, trudna žena i muž, budići roditelji, porodica](https://xdn.tf.rs/2022/03/06/shutterstock348806828-460x0.jpg?ver=871371)
Zapostavljanje depresivnih simptoma i produbljivanje depresije je rizik kako za trudnicu tako i za bebu.
Lečenje bi, navodi specijalista psihijatrije, trebalo da isrcpi sve mogućnosti psihoterapijskog rada, psihoedukaciju i podršku. Lekovi dolaze na kraju, kad sve prethodno navedene metode budu iscrpljene i ne daju odgovarajuće rezultate.
- I prilikom odluke o farmakološkoj terapiji, procenjujemo šta je veći rizik. Cilj je, naravno, sačuvati i buduću mamu i njenu bebu - zaključuje dr Đinđić.
Video: Ishrana pre trudnoće i VTO: Saveti nutricioniste za buduće roditelje
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Hiljadu lepih čajnika
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.