Naučnici ostali bez reči kada su otvorili Isusov grob: Unutra su videli nešto što nikako nisu očekivali

J. V.
J. V.  
  • 1

U oktobru 2016. godine, tim naučnika je po prvi put nakon nekoliko vekova uklonio mermernu ploču koja je tradicionalno smatrana pokrivačem grobnice Isusa Hrista. Prvi preliminarni nalazi potvrdili su da su, nakon vekova oštećenja, uništavanja i više rekonstrukcija okolne crkve, delovi grobnice i danas prisutni.

Grob u srcu Jerusalima

Najpoštovanije mesto u hrišćanskom svetu, grobnicu, čini krečnjačko postolje, mesto na koje je prema Bibliji položeno Hristovo telo nakon skidanja sa krsta, isklesano od zida pećine. Najkasnije 1555. godine, a verovatno i vekovima ranije, ovo postolje je prekriveno mermernom oblogom, navodno da spreči hodočasnike da lome delove stene i odnose ih kao suvenire.

Isusova grobnica Foto: Profimedia

Otkrivanje originalne grobnice

Kada je u noći 26. oktobra 2016. godine mermerna obloga uklonjena, prvi rezultati ispitivanja tima za konzervaciju pokazali su samo jedan sloj materijala ispod. Istraživači su neprekidno radili narednih 60 sati. Tokom rada je otkrivena još jedna mermerna ploča koja je na površini imala urezan krst. Do noći 28. oktobra, samo nekoliko sati pre nego što je grobnica trebalo da bude ponovo zapečaćena, otkriveno je da je originalna krečnjačka grobnica netaknuta.

Isusova grobnica Foto: Profimedia

"Apsolutno sam zadivljen. Kolena mi se malo tresu jer ovo nisam očekivao", rekao je tada Fredrik Hiebert, arheolog Društva Nacionalne geografije.

"Ne možemo reći 100 posto, ali izgleda da imamo vidljiv dokaz da se lokacija grobnice nije pomerila kroz vreme, što je pitanje na koje su naučnici i istoričari tragali decenijama."

Istraživači su takođe potvrdili postojanje originalnih zidova pećine od krečnjaka unutar 19. veka Edikule (svetišta) koje okružuje grobnicu. U jugoistočnom zidu svetišta je isečen prozor kako bi se otkrio jedan od pećinskih zidova.

Je li ovo zaista grob Hrista?

Iako je arheološki nemoguće sa sigurnošću tvrditi da je ta otkrivena grobnica unutar crkve Svetog groba zaista mesto gde je sahranjen Isus iz Nazareta, postoji indirektni dokaz da identifikacija ovog mesta od strane predstavnika rimskog cara Konstantina oko 300 godina kasnije može biti razumna.

Isusova grobnica Foto: Profimedia

Najstariji zapisi o Hristovoj sahrani potiču iz kanonskih jevanđelja, prvih četirih knjiga Novog Zaveta, za koje se veruje da su nastali decenijama nakon Hristovog raspeća oko 30. godine nove ere. Iako postoje varijacije u detaljima, svi izvori opisuju da je Hristov grob bio u kamenoj grobnici koju je pripremio Josif iz Arimateje, bogati Jevrej koji je bio sledbenik Hrista.

Arheolozi su do sada identifikovali više od hiljadu takvih kamenih grobnica u okolini Jerusalima, kaže arheolog i Nacionalni Geografski stipendista Džodi Megnes. Svaka od ovih porodičnih grobnica imala je jednu ili više sahrambenih komora, sa dugim nišama uklesanim u kamen kako bi se smestila tela.

"Sve ovo je potpuno u skladu sa onim što znamo o tome kako su bogati Jevreji sahranjivali svoje mrtve u vreme Hrista", kaže Megnes.

"Naravno, ovo ne dokazuje da se događaj zaista desio, ali sugeriše da su izvori koji su korišćeni za evanđelja bili upoznati sa ovom tradicijom i običajima sahranjivanja."

(Ona.rs/Nacionalna georgafija)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Šta znači "pobeda života nad smrću": Pravoslavni vernici sutra obeležavaju Vaskrs

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Vaskrs

Komentari

  • Е

    20. april 2025. | 19:02

    сада после толико земљотреса,померања тектонских плоча,детонација ракета услед многих ратова и напада,баш им " верујем ".

    Podelite komentar