Gordana je jedina žena koja učestvuje na čuvenoj kosidbi na Rajcu: "Muški" zamahuje "iz kuka pa iz ramena"

M. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Konkurencija je zaista bila jaka, sve su bili muškarci, ali su me prihvatili kao ranopravnog protivnika

Foto: Rina

Čuvena kosidba na Rajcu održava se svakog jula 55. godina unazad i važi za jednu od najdugotrajnijih manifestacija. Ove godine, svake, svoje kose ukrstili su ne samo kosači iz Srbije, već iz čitavog regiona, ali ove godine, ovog izrazito fizički teškog posla prihvatila se - i jedna dama.

- Gledala sam dok sam bila mala oca kako kosi, zavolela sam te seoske poslove i trudim se da sačuvam našu tradiciju. Odlučila sam da se oprobam i na ovoj manifetsaciji. Konkurencija je zaista bila jaka, sve su bili muškarci, ali su me prihvatili kao ranopravnog protivnika. Važno je učestvovati, nije važno pobediti - izjavila je Gordana Rendulić iz Lučana, jedina žena kosač na ovogodišnjeoj Kosidbi na Rajcu.

Foto: Rina

Sem najboljeg kosca – kome se meri brzina, širina, kvalitet, ujednačenost otkosa, izabran je i đidija ili kozbaša, kosac koji se najlepše odeva, peva, igra, ima najlepši stas.  Ovogodišnja priredba počela je običajem da đidija kosu otkuje onoliko puta koliko je do tada manifestacija održano.

- Svi kosači oblače letnju seljačku nošnju, radne široke bele pantalone i do kolena dugu belu vezenu košulju, preko koje se navlači obavezan jelek. Kosači se opasuju tkanim šarenim pojasem. Pantalone se upasuju u tozluke, a preko njih se obuvaju vezene vunene čarape i onda dolaze opanci sa šest reda lakovanih kaiša. Prepoznatljiv detalj i ukras koji krasi i od sunca štiti kosače na Rajcu je slameni šešir, dodaju organizatori.

Inače, prvo takmičenje kosača na Rajcu se održalo kada i prvi narodni vašar, 1892. godine. Kako u stara vremena, tako i danas, Kosidba na Rajcu se uvek održava prve nedelje posle Petrovdana. Kosidba nije samo takmičenje kosača, već prikaz tradicije, počev od okupljanja kosača, trubača, zdravičara, vodonoša, odlaska na kosidbu, kosackog ručka na travi.

Ovogodišnjim priznanjem "Zlatna kosa" okitio se Vuk Vučković iz Preljine kod Čačka koji već dugi niz godina nastupa na kosidbama.

(Ona.rs/RINA)