Sudija UN osuđena na 6 godina zbog ropstva! Svedočenje njene zatočenice je jezivo: "Živela sam u strahu"

B. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Thames Valley Police

U eri kada verujemo da su lanci ropstva davno prekinuti, priča o Lidiji Mugambe, visokoj sutkinji iz Ugande i članici UN tribunala za ljudska prava, šokirala je svet. Dok je studirala pravo na Univerzitetu Oksford, Lidija Mugambe je iskoristila svoj položaj da mladu ženu iz Ugande, poznatu pod pseudonimom "Rona", dovede u Veliku Britaniju pod lažnim obećanjima o zaposlenju. Umesto obećanog posla, Rona je bila primorana da bez naknade obavlja kućne poslove i brine o deci, dok su joj dokumenta bila oduzeta. Ovaj slučaj razotkriva mračnu stranu modernog ropstva i zloupotrebe moći, čak i od strane onih koji bi trebalo da štite prava drugih.

Visoka sutkinja iz Ugande i članica UN tribunala za ljudska prava, osuđena je na više od šest godina zatvora u Velikoj Britaniji zbog držanja mlade Afrikanke u uslovima modernog ropstva.

Zloupotreba poverenja: Od obećanja do zatočeništva

Da stvar bude još gora, Lidija Mugambe je, koristeći svoj status i veze, pokušala da zastraši Ronu kako bi odustala od optužbi, ali je hrabrost žrtve dovela do njenog razotkrivanja i osude. Ovaj slučaj osvetljava mračnu stranu modernog ropstva i zloupotrebe moći, čak i od strane onih koji bi trebalo da štite prava drugih.

Kako je Lidija Mugambe kontrolisala žrtvu

Lidija je "Ronu", dovela u Veliku Britaniju pod lažnim obećanjima o zaposlenju. Po dolasku u UK, Mugambe je oduzela Ronine putne isprave, uključujući pasoš i bankovne kartice, čime je žrtvu učinila potpuno zavisnom i nesposobnom da traži pomoć ili napusti situaciju.

Rona je bila primorana da bez naknade obavlja kućne poslove i brine o deci, dok su joj dokumenta bila oduzeta. Mugambe je sprečavala Ronu da pronađe drugi posao, tvrdeći da radno vreme ne odgovara potrebama čuvanja dece. Kada je Rona pokušala da povrati svoje dokumente, Mugambe ju je zaključala u sobu i pretresla njene stvari, dodatno je zastrašujući.

Foto: Thames Valley Police

Trajanje zatočeništva i otkrivanje slučaja

Rona je bila u zatočeništvu od jula 2022. godine, kada je stigla u Veliku Britaniju, do februara 2023. godine, kada je uspela da kontaktira policiju. Tokom tog perioda, živela je u stalnom strahu i izolaciji, bez mogućnosti da napusti situaciju zbog oduzetih dokumenata i pretnji koje je dobijala od Mugambe.

Nakon što je Rona kontaktirala policiju, Mugambe je pokušala da se zaštiti tvrdeći da ima diplomatski imunitet kao sutkinja UN-a. Međutim, Ujedinjene nacije su zvanično ukinule bilo kakav imunitet koji je Mugambe mogla imati, omogućivši britanskim vlastima da je procesuiraju.

Reakcija žrtve: Glas koji je prekinuo tišinu

Rona je svedočila o intenzivnom emocionalnom i psihološkom zlostavljanju, uključujući zaključavanje u sobu i pretnje. Njena hrabrost da progovori i potraži pravdu bila je ključna za osudu Mugambe.

U martu 2025. godine, Lidija Mugambe je proglašena krivom za više krivičnih dela, uključujući kršenje imigracionih zakona, prisilni rad i zastrašivanje svedoka. Osuđena je na šest godina i četiri meseca zatvora. Sud je istakao da je Mugambe, uprkos svom pravnom znanju i prethodnom radu na zaštiti ljudskih prava, zloupotrebila svoj položaj i pokazala nedostatak kajanja za svoja dela.

Žrtva, čije ime nije objavljeno, izjavila je da je živela u „gotovo konstantnom strahu“ zbog moćnog položaja Lidije Mugambe u Ugandi. Navela je da ne može da se vrati u svoju domovinu zbog straha od mogućih posledica.

Sud je obavešten da joj je odobren azil u Ujedinjenom Kraljevstvu na osnovu osnovanog straha od progona u Ugandi. Kada je Mugambe uhapšena, rekla je policiji: „Ja sam sudija u svojoj zemlji, čak imam i imunitet. Nisam kriminalac.“

Ova priča postavlja važna pitanja o tome kako sistem može zakazati i kako čak i oni na najvišim pozicijama mogu biti počinioci zločina. Takođe, podseća nas na važnost osnaživanja žrtava da progovore i potraže pravdu, bez obzira na to ko je počinilac.

(Ona.rs/Mirror)