4 pravila koja dizajneri koriste za planiranje savršenog rasporeda dnevne sobe: Ovi trikovi rade svaki put

B. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Unsplash/Spacejoy

Raspored nameštaja dnevne sobe na kraju može odrediti kako će prostor izgledati i kako ćete se osećati u njoj, planiranje zahteva mnogo razmišljanja. Dnevna soba je obično mesto gde želite da se okupite sa porodicom i da se opustite uveče uz dobar film, zato je presudno da rasporedite sve kako treba.

Tu dolazi do pravila rasporeda dnevne sobe, kojima mnogi teže da bude što veća, a kojih se uvek pridržavaju dizajneri enterijera. Stručnjaci s razlogom koriste pravila rasporeda dnevne sobe koju dizajneri enterijera uvek poštuju. Oni pružaju metod otporan na greške za dizajniranje dnevne sobe koja će stanovnike činiti srećnim godinama koje dolaze.

Evo četiri najbolja pravila za raspored dnevnih soba koje dizajneri enterijera uvek poštuju.

1. Počnite sa fokusnom tačkom

- Dnevne sobe najbolje funkcionišu kada istaknete ili kreirate fokusnu tačku. Ovo može biti prelep kamin ili mesto na koje vam pogled ide pravo kada uđete u sobu. Zatim možete da koristite nešto kao vodič ka ostatku vašeg nameštaja kao što su sofa, stolica i sto za kafu - kaže Džesika-Rut Smit dizajnerka enterijera.

Fokusna tačka - bilo da su to prelepe ideje za kamin ili privlačne TV ideje - stvara kohezivnost u rasporedu i sprečava da prostorija postane nepovezana, piše "Ideal home".

2. Pravilo 2:3

- Dizajneri enterijera često koriste pravilo 2:3, koje je takođe poznato kao zlatni presek. Osnovni princip ovog pravila je da vaš najveći komad nameštaja treba da bude dve trećine veličine vašeg prostora. Odatle, vaš sledeći najveći komad nameštaja ne bi trebalo da meri više od dve trećine najvećeg komada, i tako dalje. Preostala trećina se može popuniti drugim predmetima, kao što su dodatni bočni stolovi - kaže Daniele Le Valiant, dizajnerka.

Pravilo dizajna enterijera zlatnog preseka se odnosi na stvaranje dobro proporcionalnog i uravnoteženog prostora. Kada je nameštaj uređen prema ovom pravilu, dnevne sobe prate besprekoran dizajn koji je dobro prilagođen specifičnim dimenzijama prostora.

Foto: Shutterstock

3. Počnite sa najvećim komadom nameštaja

Kao deo pravila 2:3, dizajneri enterijera će uvek početi sa najvećim komadom nameštaja kada dizajniraju raspored dnevne sobe. Češće nego inače, sofa će zauzeti najviše prostora u prostoriji, tako da prilično određuje gde će sve ostalo stajati. Ovo se posebno odnosi na ideje za male dnevne sobe, gde je još važnije prvo odlučiti o postavljanju sofe.

Stručnjaci naglašavaju potrebu da i dalje ima prostora za ljude da se udobno kreću oko sofe. Odlukom o tome gde će vam sofa stajati, možete osigurati lokacije ostalih komada nameštaja.

4. Radite sa proporcijama prostora

Možda jedno od najvažnijih pravila rasporeda dnevne sobe koje dizajneri enterijera uvek poštuju je odabir i pozicioniranje nameštaja tako da odgovara prostoru. Umesto da se drže strogo unapred definisanog rasporeda, dizajneri enterijera će gledati na specifične karakteristike dnevne sobe i zasnivati svoje izbore na onome što dobro funkcioniše sa prostorom.

- U idealnom slučaju, dve sofe okrenute jedna prema drugoj su savršena dnevna soba postavljena za društveni i udoban razgovor, ali to nije uvek moguće. Manji životni prostor možda neće tako lako odgovarati pravilu 2:3. Zaista je važno uzeti u obzir svoj prostor kada gledate kako da dizajnirate svoju dnevnu sobu - kaže Daniele.

Veličina dnevne sobe je veliki faktor u rasporedu, ali postoje i druge stvari koje dizajneri enterijera takođe uzimaju u obzir, kao što je koliko svetlosti soba dobija. Na primer, ako je prirodno svetlo na prvom mestu, raspored će pokušati da ga maksimizira što je više moguće. Nameštaj se može postaviti dalje od prozora, a ideje ogledala u dnevnoj sobi mogu se koristiti za odbijanje svetlosti po sobi.

(Ona.rs)