Dijeta ratnika pokorila je svet: Najnoviji trend u mršavljenju
Stručnjaci za ishranu objašnjavaju prednosti i nedostatke ovog plana povremenog posta
Vekovima se post praktikuje iz verskih, kulturnih i zdravstvenih razloga, pa ne čudi što je poslednjih godina postao sve rasprostranjeniji kao metoda mršavljenja. Intermitentni post se sastoji od uzdržavanja od jela u određenim vremenskim periodima tokom dana. Postoji nekoliko varijanti: dijeta 16:8, dijeta 5:2 i dijeta ratnika.
Dijetu ratnika je kreirao Ori Hofmekler, bivši pripadnik izraelskih specijalnih snaga. Dijeta se vrti oko vrlo malog, "nedovoljnog hranjenja" mlečnim proizvodima, jajima, voćem i povrćem tokom 20 sati dnevno i četvoročasovnog "preteranog hranjenja".
- Ratnička dijeta je bila rana verzija povremenog posta i za nju se govorilo da oponaša način života drevnih ratnika koji su trenirali i borili se po ceo dan i trošili većinu kalorija noću, na velikoj gozbi - kaže Džoel Totoro, sportski dijetetičar i direktor sportskih nauka u Thorne Arizoni.
U čemu je caka?
Stvar je u konzumiranju veoma malih porcija cele, minimalno obrađene hrane, kao što su jaja, pečeno meso, mahunarke, sirovo voće i povrće.
Kako tačno funkcioniše dijeta ratnika?
Ratnička dijeta je tumačena kao strogi 20-časovni period brze hrane i četvoročasovni interval za jelo, sa različitim zahtevima za vežbanje. Ponekad se naziva dijeta 20:4 ili post 20:4.
Šta sme da se jede, a šta se izbegava?
Originalni plan ratničke dijete je podrazumevao male obroke prirodne hrane sa niskim sadržajem ugljenih hidrata u kombinaciji sa izvorima ugljenih hidrata bogatih hranljivim sastojcima. Najsavremenija verzija omogućava vam da jedete šta god želite tokom perioda jedenja.
Hrana tokom perioda gladovanja treba da se sastoji od "žive" hrane - svežeg voća, povrća i male količine proteina. Ne preporučuju se žitarice i hleb, prerađeni sokovi.
Hrana koju treba jesti tokom perioda prejedanja: takođe smete jesti sveže voće i povrće, ali je u ova četiri sata dozvoljena i njihova barena verzija. Obrok treba početi sa zelenim lisnatim povrćem i uz njega jesti hranu bogatom proteinima. Možete jesti kinou, orahe i semenke. Kada je reč o alkoholu, dozvoljeno je vino pre ili posle jela, kao i uz jelo.
Primer jelovnika:
Prvi dan
Doručak: Šolja vode sa limunom, šolja crne kafe sa malo mleka i sveži sok od šargarepe
Ručak: Jabuka sa grčkim jogurtom
Užina: Borovnice
Večera: Zelena salata sa malo ulja ili preliva za salatu, kuvana šargarepa, kinoa i orasi
Drugi dan
Doručak: Šolja vode sa limunom, šolja crne kafe sa malo mleka i sveži sok od pomorandže sa đumbirom
Ručak: Kivi, poširano jaje i šolja svežeg brokolija
Užina: ½ šolje malina i 1 čaša proteinskog šejka od organskog mleka
Večera: Zelena salata sa malo ulja ili preliva za salatu i barenim brokolijem
Treći dan
Doručak: Šolja crne kafe sa malo mleka, čaša svežeg soka od manga ili papaje
Hrana: Pola grejpfruta, sveži sir i sirovi bademi
Užina: ½ šolje jagoda
Večera: Zelena salata sa malo ulja ili dresinga, riblja čorba, barene tikvice, pasulj i smeđi pirinač
Koji su nedostaci ratničke dijete?
Uprkos dobrim kritikama, ratnička dijeta je restriktivna i prilično ekstremna, što znači da bi kod nekih ljudi mogla dovesti do poremećenih navika u ishrani, piše "Womenshealthmag". Može dovesti do nadimanja, žgaravice i dodatnog umora.
(Ona.rs)