Rođena iz donirane materice: Kako je mala Grejs postala simbol nade i medicinsko čudo koje je rasplakalo mnoge
U trenutku kada je kao tinejdžerka saznala da je rođena bez materice, Amanda iz Jute pomislila je da nikada neće postati majka. Ali skoro dve decenije kasnije, zahvaljujući neverovatnom medicinskom poduhvatu – transplantaciji materice preminule žene – Amanda je rodila zdravu devojčicu po imenu Grejs. Njena priča je priča o veri, gubitku, nadi i jednom snu koji je, uprkos svemu, postao stvarnost.
Lekari su rekli da transplantacija materice nije moguća – ali su se prevarili
Stanje se zove Majer-Rokitanski-Kister-Hauserov (MRKH) sindrom i bila je to poražavajuća dijagnoza za devojku koja je oduvek sanjala da postane majka.
„Sećam se da sam tada pitala lekare, naivno: ‘A šta je s transplantacijom? Da li to postoji?’ I oni su mi rekli: ‘Oh, ne. To se verovatno nikada neće desiti u tvom životu.’“
Ali se dogodilo. Amanda je postala osma žena bez materice koja je u SAD-u podvrgnuta transplantaciji materice u Klivlendskoj klinici, pionirima ovog postupka od 2016. godine. Ona je četvrta žena u kliničkom ispitivanju ove klinike koja je, nakon uspešnog vantelesnog oplođenja, donela na svet zdravu bebu.
Normalna trudnoća nakon vanserijske operacije
Prema rečima dr Ume Perni, specijalistkinje za rizične trudnoće i članice transplant tima Klivlendske klinike, Amandina trudnoća protekla je uobičajeno i završila se carskim rezom.
„Najneverovatnije kod ovih trudnoća je koliko su zapravo – obične,“ kaže dr Perni. „Ne razlikuju se mnogo od prirodnih trudnoća.“
Put do Grejs: Zamrznuti embrioni, operacija i gubitak majke
Amanda je godinama pokušavala da postane majka – prvo putem usvajanja i surogat majčinstva, ali bez uspeha. Bila je aktivna u grupama podrške za neplodnost i tzv. „infertilitet zbog nedostatka materice“ (UFI).
U 32. godini, čula je za program transplantacije materice u Klivlendskoj klinici. Prijateljica koja je takođe rođena bez materice poslala joj je informacije i ohrabrila je da se prijavi. Amanda je prihvaćena u kliničko ispitivanje nakon brojnih medicinskih testova i procena, zahvaljujući i velikoj podršci porodice i prijatelja – majke Dženet, sestre Džodi, drugarica Epril i Kristen, kao i budućeg supruga Džona.
Ljubav i podrška u najtežim trenucima
Amanda i Džon poznavali su se 15 godina – upoznali su se na obuci za menadžment u restoranskom lancu, a počeli da se zabavljaju tek tokom ispitivanja. Venčali su se tokom procesa vantelesne oplodnje.
Lekari su stimulisali Amandine jajnike kako bi izvukli jajne ćelije, koje su potom oplođene Džonovom spermom i zamrznute do transplantacije. Usledila je dvogodišnja čekalista za matericu donora.
U međuvremenu, Amandina majka Dženet obolela je od raka jajnika i preminula samo osam dana nakon što je Amanda dobila transplantiranu matericu. Pre smrti, Dženet je imala viziju: „Sanjala sam tvoju ćerku. Zove se Grejs. Izgleda baš kao ti.“
Prvo ubacivanje embriona – i uspeh iz prve
Nakon što su lekari utvrdili da Amandin organizam prihvata novu matericu, dr Eliot Ričards i njegov tim preneli su jedan od zamrznutih embriona. Amanda je zatrudnela već pri prvom pokušaju.
„Bilo je kao čudo što je uspelo iz prve. Volela bih da je svima tako,“ kaže Amanda.
Grejs je rođena – i sve su oči bile pune suza
Osam meseci kasnije, u operacionoj sali Klivlendske klinike, rođena je Grejs. „Video sam kako prave rezove i onda – ispada ruka. Izvukli su je do kraja i onda je u sali počela prava kiša – od suza,“ kaže Džon.
Grejs je rođena 22. marta 2021. godine sa 3,02 kilograma. Amanda je konačno čula ono što je čekala celog života – bebin plač.
„Imala je najslađi plač na svetu. Kada su mi je doneli, poljubila sam je i odmah se umirila i privila uz mene. Ceo život sam čekala da upoznam Grejs.“
Zahvalnost porodici donora – i večna ljubav prema majci
Amanda, Džon i njihovi najbliži svakodnevno su zahvalni porodici žene čija je materica donirala život njihovoj ćerki.
„Gubitak moje majke pokazao mi je koliko je teško izgubiti nekog koga voliš. Porodica mog donora donela je neverovatno nesebičnu odluku i zauvek ćemo im biti zahvalni,“ zaključuje Amanda.
(Ona.rs/Daily Mail)