Moja beba je rođena dva puta: Lekari su ga izvadili iz materice da bi ga operisali, a zatim su ga vratili
Priča o malom Luki Kafi i o tome kako je preživeo operaciju i rođen dva puta, zaista je jedinstvena i inspirativna. Ovaj mališan je rođen sa urođenim defektom spina bifida, pa je u 27. nedelji on izvađen iz materice majke, podvrgnut operaciji kako bi mu se popravio defekt kičme koji ima, a zatim vraćen u matericu kako bi nastavio da raste i napreduje u stomaku sve do termina. Njegova priča je dokaz kako su medicinske inovacije malom Luki spasile život.
Lizi Kafi (23) je rečeno još u ranoj trudnoći da njena beba ima urođeni defekt spina bifida koji uzrokuje malformacije kičme i kičmene moždine. Lekari su odlučili da izvade Luku iz materice majke u 27. nedelji, kada je zapravo majka bila šesti mesec trudnoće, i izvrše operaciju kako bi uklonili defekt. Potom su ga vratili u matericu, a trudnoća se nastavila sve dok se Luka nije rodio u 38. nedelji.
Posle osam dana u jedinici intenzivne neonatalne nege, gospođa Kafa je uspela da donese bebu kući. Međutim, porodici je rečeno da je malo verovatno da će Luka moći da hoda, a beba je morala da se podvrgne višestrukim operacijama kako bi se rešio problem oštećenja mozga i kičme.
Luka je ostao samo sa ožiljkom na leđima i stanjem poznatim kao Chiari malformacija, gde se deo mozga (mali mozak) proteže u kičmeni kanal. Sada napreduje kroz svoje fizioterapeutske sesije, nudeći nadu za njegovu budućnost.
- Mali mozak nastavlja da se poboljšava. Ima nešto tečnosti u mozgu, ali je ostao stabilan, tako da mu nije bio potreban odvod. Njegova sledeća MRI neće biti dok ne napuni dve godine. On je samo najneverovatniji mali dečak i ne možemo biti zahvalniji koliko je daleko stigao i napredovao. Neverovatno sam zahvalna što mu je operacija dala šansu da jednog dana, nadam se, prohoda - iskreno je rekla majka.
Luka nije jedina beba sa ovim problemom
Prema studijama, u Velikoj Britaniji svake godine se rodi oko 600 beba sa spinom bifidom. To se dešava kada se tokom razvoja kičma i kičmena moždina ne formiraju normalno. Tokom razvoja, sve ove strukture, zajedno sa mozgom, nastaju iz nečega što se zove nervna cev, prekursora centralnog nervnog sistema, kao i zaštitnih tkiva koja se formiraju oko njih.
Tipično, ova cev se formira i zatvara do 28. nedelje trudnoće, ali kod beba sa spina bifidom, ona se ne zatvara kako treba, a to naučnicima još uvek nije jasno, piše "Daily Mail".
Umesto toga, ove bebe ostaju sa prazninom u pršljenima, kroz koje deo kičmene moždine može da sklizne, u zavisnosti od težine. Ljudi sa najblažim oblikom spina bifide, okultnim oblikom, možda ni ne znaju da ga imaju. Razmak između njihovih pršljenova je toliko mali da kičmena moždina ostaje na mestu i malo je verovatno da će iskusiti bilo kakve neurološke ili motoričke simptome.
Najteži oblik stanja je otvorena spina bifida, ili mijelomeningocela, gde postoje veći ili višestruki otvori duž kičme. Membrane, kičmeni nervi i tkiva koje treba da štite, izvlače se van bebe po rođenju.
Simptomi se razlikuju u zavisnosti od toga gde i koliko su teški ovi otvori. Neka deca mogu razviti nešto više od problema sa kožom, dok druga sa teškim oblicima mogu biti nesposobna da hodaju, da se kreću pravilno, ili da razviju infekcije poput meningitisa koje mogu dovesti do trajnog oštećenja mozga.
Ovo se može preventivno sprečiti tako što će se trudnice truditi da uzimaju što više folne kiseline koja pomaže kičmenoj moždini da se pravilno razvije.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Nađa je na svet donela prirodno začete trojke - Galu, Relju i Vilu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.