Sve je izgledalo kao simptom menopauze, a zapravo je imala tumor na mozgu: Ovo je primetila, obratite pažnju
U svetu u kojem se svakodnevno suočavamo sa stresom, umorom i hormonskim promenama, lako je prevideti znakove koje nam telo šalje. Simptomi ozbiljnih bolesti često se prikriju pod maskom "normalnih" životnih okolnosti. Zato je od suštinske važnosti da slušamo svoje telo i ne ignorišemo signale, koliko god bezazleno delovali. Priča Ejpril Tejt, majke iz Škotske, snažan je podsetnik na to.
"Mislila sam da je menopauza, a bio je tumor"
Ejpril Tejt (52) iz škotskog mesta Berntajland prvi put je posumnjala da nešto nije u redu 2018. godine, kada tokom rada kao dadilja nije mogla da se seti imena jednog deteta. U početku je mislila da je to posledica hormonskih promena i menopauze, ali je pomenula simptom svom lekaru u rutinskom telefonskom razgovoru. Lekar ju je odmah pozvao da dođe u ordinaciju.
Skeniranje u lokalnoj bolnici otkrilo je masu duboko u centru njenog mozga. Dijagnostifikovan joj je zadnji falcini meningeom – tumor niskog stepena maligniteta, smešten na izuzetno osetljivom mestu koje ne dozvoljava operaciju.
Kao samohrana majka tinejdžerke Ebi, Ejpril je bila šokirana.
"Mislila sam da ću umreti. Sve što mi je prolazilo kroz glavu bilo je: šta će biti s mojom ćerkom ako mene ne bude?" rekla je.
Pošto je samozaposlena, suočila se i sa finansijskim pritiscima – jer je svaka odsutnost s posla značila gubitak prihoda.
Tumor previše rizičan za operaciju
Lekari su Ejpril stavili na režim "posmatranja i čekanja", uz redovne magnetne rezonance svakih šest meseci. U početku je tumor rastao veoma sporo, ali krajem 2022. došlo je do ubrzanog povećanja. Iako je i dalje bio manji od 30 milimetara, bio je dovoljno veliki da se primeni stereotaksična radioterapija – precizna terapija zračenjem koja štiti okolno moždano tkivo.
"Zračenje je samo po sebi bilo kratko, ali iscrpljujuće", prisetila se Ejpril . „"Najgore mi je bilo što sam morala da nosim specijalnu masku koja mi je fiksirala glavu – osećaj je bio klaustrofobičan i intenzivan. Samo sam zatvarala oči, slušala muziku i pokušavala da ostanem mirna."
Rezultati ohrabrujući, ali borba nije gotova
Na sreću, skeniranja su pokazala da se tumor povukao. Sada se prati jednom godišnje. April se vratila poslu i čak istrčala svoju prvu trku na 5 kilometara početkom ove godine.
„"vi misle da ‘benigni’ ili ‘tumor niskog stepena’ znači da nije ništa strašno, ali to nije tačno", kaže Ejpril, prenosi Dejli mejl.
"To je i dalje nešto što mi stoji u glavi i može da se promeni bilo kada."
Dugotrajan nadzor i neizvesnost ostavljaju psihičke posledice. "Zabrinula sam se kako će to uticati na nove odnose – nisam želela da budem teret. Ali svi zaslužujemo da živimo punim plućima, da volimo i da budemo voljeni", dodala je.
88 čučnjeva dnevno za istraživanje tumora mozga
Odlučna da doprinese borbi protiv ove bolesti, Ejpril je odlučila da učestvuje u izazovu "88 čučnjeva dnevno tokom jula", u znak podrške istraživanju tumora mozga. Cilj je prikupiti 2.740 funti – iznos potreban za finansiranje jednog dana istraživanja u Škotskom centru za tumore mozga, u saradnji sa humanitarnom organizacijom Beatson Cancer Charity.
Svoj apel za pomoć objavila je na platformi JustGiving, a njena priča već inspiriše mnoge.
"Šokantno mi je koliko malo sredstava se ulaže u istraživanje tumora mozga. To mora da se promeni", poručuje Ejpril .
Ešli Mekvilijams iz organizacije Brain Tumour Research zaključuje: "Ejpril priča je snažan podsetnik koliko lako tumori mozga mogu da se zamene za svakodnevne tegobe. Njena hrabrost i posvećenost podizanju svesti su zaista dirljive."
(Ona.rs)