Kako da kod kuće uzgajate limun iz semenki: Strpljenje i ljubav prema drvetu su ključni
Nije neobično da se drvo ovog citrusa nađe i u srpskim domaćinstvima
Drveće limuna ima tamnozelene, bujne listove ovalnog oblika koje svetlucaju na sunčevoj svetlosti. Imaju sjajnu teksturu sa prelepim belim cvetovima i neverovatno su meki na dodir.
Iako na pomisao limuna vidimo tropske krajeve, u poslednjih nekoliko godina nije neobično da ih viđamo i u dvorištima srpskih domaćinstava.
A da li ste znali da i u stanu to isto možete uraditi - zasaditi limun uz pomoć njegovih semenki?
Koje vreme je najbolje za sejanje?
Odgovara mu tokom cele godine posebno, sa odgovarajućom sunčevom svetlošću, ali ni sadnja zimi nije loša ideja. Mogu da prežive u zatvorenom prostoru kao sobne biljke, pa čak i u hladnoj klimi.
Kako uzgajati drvo limuna
Pobrinite se da nabavite organski limun jer neorganski obično imaju semenke koje ne mogu pravilno klijati. Ako možete, nabavite sortu koja se zove "meier" limun i imaćete maksimalne šanse za produktivnost.
Meier limuni su manje veličine, često se koriste u ukrasne svrhe i pogodni za sadnju u zatvorenom i na otvorenom.
Obezbedite saksiju, a najbolje je da koristite zemljište sa mešavinom organskog đubriva, perlita, treseta i vermikulita. Ova vrsta zemljišta je najpogodnija za rast stabala limuna.
Veća i dublja saksija sa drenažnim rupama će vam biti potrebna kasnije, jer kako klice budu vidljive, moraćete limun prebaciti u nju. Zrela stabla limuna pravilno rastu u širim, a ne dubljim kontejnerima.
Drveće limuna zahteva puno sunčeve svetlosti za zdrav rast. Potrebno im je najmanje 10 do 14 sati direktne sunčeve svetlosti svakog dana, posebno tokom nicanja
Metoda:
Korak 1:
Dodajte malo vode da navlažite tlo saksije kako biste osigurali da je tlo dovoljno vlažno.
Korak 2:
Dodajte zemlju i ostavite malo prostora (oko 2.5 cm) od ivice saksije.
Korak 3:
Isecite limun i izaberite potpuno izraslo seme. Uzmite ga u usta i sišite nekoliko sekundi da biste uklonili meso i oštar ukus.
Korak 4:
Posadite seme oko 1.20 cm ispod nivoa zemlje dok su i seme i zemlja vlažni.
Korak 5:
Prekrijte seme zemljom i vodom.
Korak 6:
Koristite prozračnu plastiku da pokrijete posudu tako da seme bude vlažno i toplo. Možete koristiti čistu vreću za smeće sa više rupa.
Korak 7:
Držite posudu na toplom mestu i posmatrajte je nekoliko dana. Ne zaboravite da je semenu potrebno dovoljno vlage i toplote za pravilno klijanje. Ne dozvolite da se zemlja potpuno osuši.
Takođe, izbegavajte da „kuvate” seme u malom stakleniku, jer preterana toplota nije pogodna za biljke limuna.
Održavanje dobre temperature i ravnoteže vlage je veoma važno. Ako smatrate da je tlo dovoljno toplo, ne morate ga ni pokrivati kesom.
Korak 8:
Primetićete da nekoliko izdanaka izlazi iz zemlje posle nekoliko nedelja. Kada klice budu vidljive, uklonite kesu i stavite biljku na direktnu sunčevu svetlost.
Moraćete da budete veoma strpljivi sa biljkama limuna, jer one počinju da daju plodove već posle treće godine.
A kada počne proces plodonošenja, moći ćete da ih berete svake godine, posebno ako imaju odgovarajuće klimatske i zemljišne uslove.
Kada biljka počne da cveta (obično posle dve do dve i po godine), moraćete da sačekate četiri do 12 meseci pre berbe. A vreme između leta i zime je najbolje za to.
(Telegraf.rs)